Připravujeme

Obsah:

KVĚTEN / ČERVEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8437

Chystáte se na prořezávání zahrady? Dbejte na bezpečnost!

Patří-li mezi vaše koníčky dům a zahrada, nepochybně vám netřeba představovat činnosti jako prořezávání starších stromů, odstranění odumřelých větví, formování koruny či zkracování živého plotu. Chcete-li mít zahrádku v pořádku, sem tam se jim zkrátka nevyhnete. Ještě, než sáhnete po nůžkách, pile a pustíte se do zkrášlování okolí domu, měli byste se pořádně vybavit, přičemž platí jednoduché pravidlo – bezpečnost na prvním místě. Asi netřeba popisovat všechna možná zranění, která si lidé při prořezávání zahrady často způsobí. A přitom by se jim dalo snadno předejít, kdyby lidé nepodceňovali přípravu a pořídili si kvalitní neprořezné pracovní oblečení. Ale postupně.

Správný postup pro prořezávání větví

Předtím, než na sebe navlečete neprořezné oblečení a další ochranné pracovní pomůcky, ubezpečte se, že:

 1. máte prostudovaný návod a bezpečnostní instrukce k pile a dalšímu nářadí;
 2. délka čepele pily je alespoň o 1/3 delší než průměr větve či stromu, který budete řezat;
 3. v okolí se nenachází zahradní nábytek, auto či další věci, které by mohly být poškozeny, přičemž zvýšený pozor dejte na dráty vysokého napětí;
 4. máte dostatek manipulačního prostoru pro uhýbání před padajícími větvemi.

Na co si dát pozor při řezání?

Po důkladné přípravě se dostáváme k samotnému procesu řezání. Při tom dbejte zejména toho, abyste:

 • startovali pilu položenou na zemi ve vodorovné poloze;
 • při startování drželi pilu svou silnější rukou za zadní madlo (tou určujete směr řezání) a slabší rukou za přední madlo (tak určujete sílu);
 • stáli na co nejvíce stabilní pokládce a nohy měli od sebe (doporučuje se o něco více, než představuje šířka ramen);
 • řezali ideálně ve výšce vašeho pasu, přičemž nikdy neřezejte výše, než se nachází vaše ramena;
 • řezy prováděli středem pily, a to směrem od špičky pily (řezáním blízko konce pily riskujete nebezpečný „kopanec“);
 • neřezali příliš blízko země, kde hrozí kontakt se zeminou;

Co dělat před každým použitím pily?

Vždy, než uvedete pilu v provoz, měli byste:

 • pilu vyčistit;
 • zkontrolovat upevnění řetězu;
 • zkontrolovat a popřípadě vyměnit filtry;
 • zkontrolovat správné fungování plynu i brzdy.

Neprořezné oblečení a ochranné pracovní pomůcky nejsou vymoženost, ale nutnost

Pustíte-li se do prořezávání stromů a odstraňování mrtvých větví, měli byste na to být v první řadě dobře oblečeni. Chránit byste se přitom měli komplexně. Nejohroženější partie jsou samozřejmě ruce, na kterých by tak za žádné situace neměly chybět pracovní rukavice. Ty představují rozměrově nejmenší část ochranného „outfitu“, který by dále měla tvořit ochrana hlavy, protiřezné kalhoty a pevné boty.

Protiřezné oděvy disponují speciálním certifikátem proti pořezu a uvnitř sebe mají speciální podšívku. Tu tvoří kilometry vlákna, které se při kontaktu s pilou (s jejím řetězem) postupně uvolňují a namotáváním zastaví rotaci pily, čímž ochrání vaše tělo před ošklivým poraněním.

Tipy na neprořezné rukavice, kalhoty, obuv a ochranu hlavy

Trh s ochrannými pomůckami je skutečně široký. Hledáte-li tipy pro konkrétní výrobky, doporučit lze následující modely.

Neprořezné rukavice Sitta 3/4, Sitta Palm a Sitta Full pro každou příležitost

Pro ochranu vašich rukou představují ideální řešení pletené bezešvé neprořezné pracovní rukavice Sitta, které dle aktualizované normy EN388 splňují odolnost proti prořezu kategorie D. Zakoupit je lze přitom ve třech provedeních povrstvení, které pokrývá:

 1. pouze prsty a dlaň (Sitta Palm),
 2. prsty, dlaň a hřbet ruky (Sitta 3/4),
 3. kompletní povrch ruky (Sitta Full).

Všechny zmíněné varianty rukavic Sitta navíc z části pokrývá fluorescenční barva, která zajišťuje vysokou viditelnost pracovníka i při zhoršeném počasí. Finální výběr přitom přizpůsobte konkrétní činnosti a prostředí, ve kterém budete pracovat.

Tenké a přitom odolné. Rukavice Fieldfare ochrání, ale přitom nabídnou potřebný cit

Když nepotřebujete ochranu proti pořezu, ale například manipulujete s oleji, benzínem a celkově vykonáváte méně náročnou práci, postačí vám pletené bezešvé rukavice Fieldfare. Mají nitrilové povrstvení, jsou odolné, a přitom i tenké, takže v nich máte potřebný cit. Proti pořezu vás tak neochrání, ale svoji roli splní dokonale při běžné údržbě či práci s menšími nástroji. 

Neprořezné kalhoty INNOVATION nejen pro dřevorubce

Stěžejní část ochranného oděvu představují neprořezné pracovní kalhoty INNOVATION s laclem. Ty poskytnou vašim dolním končetinám dokonalou ochranu proti pořezu motorovou pilou. Navíc je pokrývají reflexní barvy a pracovní kalhoty se tak hodí i pro práci poblíž vozovky. Ochrana hrudi splňuje dle normy EN 381-5 Class 1 úroveň A. Na kalhotách využijete našitou kapsu na stehnu levé nohy, dvě „obyčejné“ kapsy a vhod přijde i nastavitelné zapínání, které snadno zakryje mírné velikostní neshody.

Ochranná helma se sluchadly a štítem YARROW FORESTRY SET ochrání hlavu i obličej

Radno není podceňovat ani ochranu hlavy, potažmo obličeje. Jako vhodná k doporučení se v tomto ohledu jeví ochranná helma se sluchadly a štítem YARROW FORESTRY SET, která se hodí stejně dobře pro příležitostnou údržbu zahrádky kolem domu jako i pro profesionální lesníky, pro které představuje prořezávání stromů denní chléb. Přilba je nastavitelná a snadno se tak přizpůsobí velikosti hlavy. Obličejový kryt a ochranná sluchátka vás pak skvěle ochrání před odlétávajícími pilinami, padajícími větvemi i nadměrným hlukem.

Protipořezové holínky ISSA zajistí komfort i ochranu pro nohy

Aby byl váš pracovní oděv kompletní, měla by vás zajímat i kvalitní neprořezná pracovní obuv. V této kategorii lze s klidem na srdci doporučit protipořezové holínky ISSA z gumy, které disponují ocelovou špicí a planžetou. Výborně tak chrání nárty i holeně proti pořezání motorovou pilou. Splňují normy EN17249 (P-třída 3) a EN ISO 20345 SR.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

TOPlist