Doporučujeme

V kinech od listopadu:


JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_11042

Jak dosáhnout úspory energie a tepla?

Samozřejmě můžete dodržovat známé běžné rady – zhasínat světlo při odcházení z místnosti, zastavovat topení během větrání, vytahovat elektrospotřebiče ze zásuvky, když je nepoužíváte. Ve většině domácností však tímto neušetříte tisíce, spíše stovky, možná jen desetikoruny. Skutečné úspory tepla a energie si žádají nějakou počáteční investici.

Lidé o tom obvykle nechtějí moc slyšet, ale skutečně to tak funguje. Chcete-li ušetřit, budete muset nejdříve nějaké peníze investovat. Do čeho? Nápadů je více.

Rekuperace uspoří především v nízkoenergetickém domě

Uvažujete například o rekuperaci tepla? Říká se, že pomůže ušetřit finance za vytápění, ale nemusí tomu tak být úplně vždy. Rekuperace funguje dobře zejména v kvalitně zatepleném domě, v nízkoenergetickém nebo pasivním objektu. Tam dokáže skutečně uspořit až 50 %. Ve starém nezatepleném objektu však ne.

OLED televize berou méně energie

Chystáte se pořizovat novou chytrou televizi? Pak se zaměřte na její technologii, protože některé typy televizí vám pomohou dosáhnout úspory energií snadněji než jiné. Dobrou volbou jsou OLED televize, které mají obecně nižší spotřebu než běžné LCD. Pozor si však dejte na případy, kdy televize zobrazuje čistě bílou barvu, pak je její spotřeba dokonce vyšší. Proto se nehodí třeba do firem, kde se na televizi stále dokola promítá prezentace s bílým pozadím.

LED žárovky berou sedmkrát méně energie

Investicí, kterou si může dovolit každá domácnost, jsou LED žárovky. Spotřebují sedmkrát méně energie než žárovky běžné, a proto díky nim za rok ušetříte stovky korun. Pořizovací náklady přitom nejsou až tak vysoké.

Možná by se vám vyplatilo tepelné čerpadlo

Úspory tepla dosáhnete například i vytápěním pomocí tepelného čerpadla. Pořizovací náklady na čerpadlo se liší, pohybují se cca od 25 000 do 350 000 Kč, proto je vždy potřeba zvážit váš konkrétní případ.

To je ostatně nejlepší při každé takové investici. Spočítat si, kolik by vás stála, za jak dlouho by se vám vrátila a podobně. Pomůže vám s tím například energetický poradce nebo přístroje pro měření spotřeby elektřiny. Takový přístroj zapojíte do zásuvky a on vám ukazuje, kolik daný spotřebič odebírá elektřiny. Měření spotřeby elektrické energie probíhá i v korunách, takže si pak snáze spočítáte návratnost.

 

Zdroj foto a video: Eon.cz, Pixabay.com

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist