Připravujeme

Obsah:

KVĚTEN / ČERVEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8437

Jak postavit rustikální terasu z přírodního kamene

Ozdobou každého rodinného domu nebo chalupy je terasa. Mezi oblíbený materiál pro svoji rustikálnost a naturální vzhled patří přírodní kámen. Pokládka kamenné terasy není složitá, ale je podstatné dodržovat několik důležitých rad.

Přírodní kámen je jako terasová krytina mimořádně atraktivní, zejména díky ručně oraženým okrajům. Hřejivé žluté odstíny materiálu a mohutný vzhled působí středomořským dojmem. Právě pro svoji robustnost se hodí pro rozsáhlejší terasy, chodník do trávy nebo díky neklouzavému povrchu k okolí bazénu. Tyto desky jsou vysoce odolné proti mechanickému opotřebení i mrazu. Terasa z nich je barevně stálá, nenáročná na údržbu a bezpečná pro chůzi za mokra. Přírodní materiál je ideální do zahrady, protože celý prostor opticky sjednotí.

Základem je důmyslné plánování

Při stavbě terasy je důležité myslet na optimální velikost. Prostor opticky zvětšíte, pokud terasa nebude od zbytku zahrady oddělena, proto ji zakomponujte do celkové zahradní architektury. „Zahradní terasa by měla mít takové rozměry, aby se na ni pohodlně vešel jídelní stůl s posezením, gril i slunečník. Například, pokud je k užívání pro šest osob, počítejte s rozlohou cca 25 m2, tedy rozměry 4,5 m x 5,5 m. Chcete-li mít na terase ještě lehátko, dekoraci a rostliny, počítejte s několika m2 navíc,“ doporučuje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Na pokládku terasy je potřeba dostatečné množství polygonálních desek z kamene. Dobré je naplánovat o 10 % materiálu víc, aby bylo možné jednotlivé kusy podle potřeby nařezat. Dále je nezbytná malta na přírodní kámen, cementová směs (cement, písek, pojivo), spárovací malta na dlažbu, silikon na přírodní kámen a běžné nářadí.

Sestavení může být záludná skládačka

Podle druhu, tvaru a velikosti kamenů lze položit nejrůznější vzory. „Pro přírodní kameny s polygonálními tvary platí jiná pravidla než pro pokládku dlažebních kostek. Libovolné obrazce kamenů tak mohou být výzvou i pro zkušené pokladače. Jako pomůcka může sloužit sestavení terasy na zkoušku. Obraz se vyfotografuje a jednotlivé kusy se označí, což se pak dá použít jako vzor při pokládce naostro.“ říká Daniel Brychta z Hornbachu.

Některé kamenné desky je potřeba tvarově upravit, k čemuž slouží zednické kladivo nebo bruska s kotoučem vhodným na kámen. „Ideální pro řezání kamene nebo dlaždic jsou například úhlové brusky J. C. Schwarz, které jsou exkluzivně k dostání v Hornbachu. Nejprve kamennou desku nařízněte na zadní straně a následně ji otočte. Řezejte podél vyznačení, dokud se deska hladce nerozdělí. Po oddělení kusy desky omyjte čistou vodou, jelikož brusný prach může na povrchu vytvářet skvrny,“ radí odborník z Hornbachu.

Správný postup pokládky

Pro optimální odvod vody se doporučuje terasu stavět ve sklonu 2-3 % od domu. Kamenné desky se kladou na betonový základ, který se pro zlepšení přilnavosti důkladně očistí. I z desek je potřeba odstranit veškeré části uvolněného materiálu pomocí kartáče a vody. Následně se na kamennou desku nanese cementová směs připravená z cementu, písku a pojiva. Pokládka přírodního kamene se provádí technikou mokré na mokré pomocí malty, která se nanáší ve vrstvě o tloušťce 4 cm. „Je dobré si celý prostor rozdělit na jednotlivé úseky a pracovat postupně. Naneste maltu pouze na tak velkou plochu, kterou zvládnete obložit během několika minut. Nestane se vám tak, že by malta ztvrdla a nebylo by možné do ni desky zasadit.“ upozorňuje Daniel Brychta z Hornbachu.

Do čerstvé malty se zasadí jednotlivé kusy kamene a lehce se vklepou pomocí gumové palice. Obraz pokládky bude nejhezčí, pokud se vedle sebe pokládají velké a malé desky a uspořádají se rovnými okraji směrem do strany. Šířka spáry by měla být jednotná. Pomocí vodováhy se dá kontrolovat rovnost a sklon povrchu. Během pokládky je potřeba přebytečnou maltu ze spár před vytvrdnutím seškrábat pomocí spárovací lžíce – do hloubky alespoň 2 cm.

Vyspárování terasy lze provést, až je malta zcela ztvrdlá. Přímo do spár se nanáší spárovací malta, která by měla mít tuhou konzistenci. Na závěr se na krajích dlažby u stěn domu provede trvale elastické vyspárování silikonem na přírodní kámen.

Více informací na: www.hornbach.cz

Přidejte se k nám na Facebooku – www.facebook.com/HornbachCZ

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

TOPlist