Doporučujeme

V kinech

od 25. listopadu :

KLAN GUCCI

Film je inspirován šokujícím skutečným příběhem impéria italského módního domu.


image_12104

Jak vybrat správný jistič?

Nadproudový jistič se nachází prakticky v každém domě a bytě, zejména pokud jde o mírně novější budovy. Málokdo si uvědomuje, co přesně toto zařízení je a jak funguje. Jak se však ukázalo, je to jeden z nezbytných prvků elektrické instalace, který může mimo jiné zabránit elektrickému přetížení. Podívejte se, k čemu ještě miniaturn jistič slouží a jaký je princip jeho fungování.

Co je jistič?

Jedná se o jeden z prvků elektrické instalace, který lze nalézt v moderní konstrukci. Téměř každý se s ním již setkal, i když pravděpodobně pod jiným názvem. Moderní nadproudové jističe nahrazují dříve používané pojistky. Rozsah jejich činnosti je mnohem širší. Základním úkolem nadproudového spínače je chránit elektrickou instalaci před účinky přetížení a zkratu. Jak se to dělá?

Hotový projekt domu zohledňuje nejen počet a dispozice místností, ale také zásobování vodou a potřebné instalace včetně elektroinstalace. Měl by být navržen tak, aby se ukázal jako plně funkční a bezpečný. Druhý požadavek jde ruku v ruce s použitím nadproudového jističe.

K čemu jistič slouží?

Již víte, že jistič je určen k ochraně instalace před elektrickým přetížením. Co to přesně znamená? Přetížení nastane, když daným prvkem protéká elektrický proud větší než jeho jmenovitý výkon. Stojí za to vědět, že každý elektrický kabel má určitou proudovou zatížitelnost. Když dojde k přetížení, začne se objevovat teplo. V důsledku toho může dokonce vést k požáru. Jak tedy vidíte, činnost nadproudového jističe je velmi důležitá. Kromě přetížení také chrání elektrický systém před zkraty. Nejčastěji k tomu dochází, když fázový vodič přijde do kontaktu s nulovým vodičem.

Rozdělení jističů

Každý jistič je označen písmenem A, B, C nebo D a popisuje míru překročení hodnoty jmenovitého proudu, která se musí v obvodu objevit, aby došlo k vypnutí jističe. Jejich jednotlivé parametry se liší dle napěťové třídy, velikosti mezního proudu a druhu jističe. Podle způsobu vypínání na jištění se dělí na:

A - jistič se zapne okamžitě po překročení jmenovitého proudu. Takové jističe chrání citlivou elektroniku, takže i jako nadproudový jistič pro byt může být tento typ někdy užitečný.

B - nejoblíbenější nadproudový jistič B16) - pro spuštění jističe je nutné 3 až 5krát překročit hodnotu jmenovitého proudu. Tento typ se používá k ochraně zařízení s nízkým rozběhovým výkonem - budou užitečné jako nadproudový spínač pro motor s nízkým výkonem nebo jako nadproudový spínač pro lednici.

C - jmenovitý proud musí být překročen 5-10krát. Takové ochrany budou fungovat jako nadproudový spínač pro výkonnější motor nebo nadproudový spínač pro indukční varnou desku s výkonem několika kilowattů.

D - jistič se aktivuje po 10-20násobném překročení jmenovitého proudu. Taková ochrana má smysl v případě obvodů, ke kterým jsou připojena zařízení s významným počátečním výkonem, ale je třeba si uvědomit, že i kompaktní zářivky nebo napájecí zdroje pro TV a počítače spotřebují pro spuštění až patnáctkrát více energie. V domácích sítích se však skupina nadproudových jističů D objevuje zřídka.

Zdroj foto: Sfos.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist