Připravujeme

Obsah:

ÚNOR / BŘEZEN 2020

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2020

A ještě mnohem více...

image_8437

Komaxit se používá na věci všude kolem vás

Víte, co se skrývá pod slovem komaxit? Většina lidí nejspíš nebude mít ani tušení. Někteří možná vědí, o co jde, když se řekne práškové lakování. Skutečně málokdo má ovšem pojem o tom, na co všechno se tato technologie úpravy povrchu používá.

Princip i účel klasického lakování je nejspíš všem známý. Práškové lakování už tolik rozšířené není, ačkoliv jde o velmi odolnou úpravu povrchu. Odolává poškrábání, odření i chemikáliím, a především na materiálu dobře drží.

Jak práškové lakování funguje?

Nejdříve je zapotřebí očistit a odmastit povrch. Někdy se provádí i pískování, záleží na materiálu, na který se bude svrchní vrstva aplikovat. Poté se nanese „lak“ ve formě prášku. Tohle se provádí na elektromagnetickém principu, podobně jako se přichycuje prášková barva na papír v tonerové tiskárně. Nakonec se prášek při teplotě stoupající až k 200 °C roztaví, a tím přilne na materiál.

K provádění celého tohoto procesu slouží prášková lakovna. I běžné lakování se musí provádět v uzavřených prostorách a prášková varianta není výjimkou. Pracovníci musí používat ochranné prostředky, aby se jim nedostaly nebezpečné látky do dýchacího ústrojí. Nicméně při práškovém lakování se až tak nebezpečné látky nepoužívají, což je důvod, proč je vhodné i do chemického průmyslu.

Víte, na co všechno se používá?

Nejspíš budete překvapení, kolik prvků z vašeho každodenního života má povrch upravený práškovým lakováním. Komaxit se využívá například pro bílou elektroniku (lednice, pračky, sporáky), poštovní schránky, automobilové součástky, věšáky, radiátory, regály, posilovací stroje, jízdní kola, trezory, zámky, věšáky a mnoho dalších předmětů. Vzpomeňte si na to někdy. Samozřejmě se ovšem používá také pro strojní součásti a obrovské konstrukce. Například firma HPLAK dokáže ve své práškové lakovně XXL nalakovat i konstrukce do 1000 kg.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

AKCE

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist