Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.


image_12422

Pergola nebo přístřešek prodlouží léto na vaší zahradě až do pozdního podzimu

V horku oceníme místo, kde se můžeme schovat do stínu s knihou, kávou nebo limonádou v ruce a zároveň zůstat na čerstvém vzduchu. I odpočinek v letním dešti pod přístřeškem nebo pergolou má své kouzlo. Jak si můžete na zahradě vytvořit oázu klidu a zároveň je prakticky využít?

Ne každý má doma velkou zahradu, kde by mohl využívat prostorné místo k odpočinku a četné záhony s různými plodinami. Často musíme šetřit prostorem a dělat velké kompromisy. Důležitým faktorem je také kvalita samotné stavby, aby zvládla letní déšť a bouřky a neskončila na dvoře sousedů. A také otázka, kolik péče bude kůlna nebo pergola vyžadovat. Záleží také na materiálu, ze kterého je konstrukce vyrobena.

Zeleným materiálem nic nezkazíte

Sloupy pokryté vinnou révou, hrozny a rajčata nebo jahody v květináčích zkrášlí každé venkovní letní posezení. Kdo chce pěstovat bylinky, může pro ně pod pergolou najít stálé místo a vedle nejrůznějších chutných a voňavých zázraků do kuchyně oživit a zútulnit prostor pod „stříškou“ – to vše jsou dobrá řešení, která navíc přinesou domácí produkty do zahrady, kde se jinak z prostorových nebo jiných důvodů nic nepěstuje.

V pergolách a zahradních přístřešcích se může dařit živé zeleni, u některých rostlin si však dejte pozor na materiál, z něhož je konstrukce vyrobena. Dřevěná konstrukce je citlivá na všechny druhy počasí a obtížně se udržuje. Úponky lián nebo jiných popínavých rostlin mohou dřevo znehodnotit a ztížit jeho údržbu.

„Nejodolnější vůči povětrnostním vlivům a nejméně náročné na údržbu jsou přístřešky a pergoly z oceli. Jejich štíhlejší a subtilnější konstrukce navíc oproti dřevu šetří místo, takže se vejdou i na malou plochu,“ upozorňuje technik Rastislav Matuška ze společnosti Gardeon. Tuto skutečnost zřejmě ocení nejen majitelé menších pozemků, ale i příznivci minimalistického stylu.

Pergolu a altán lze oživit závěsnými květinami nebo doplňky z kombinace přírodních materiálů - ať už použijete dřevo, kameny, trávu, mech nebo květiny, fantazii se meze nekladou. Tyto prvky navíc prostor pod střechou ještě více zastíní.

Nábytek, který pod pergolu nebo přístřešek umístíte, by měl ladit s okolím. Nejblíže k němu má samotná konstrukce stavby. Zatímco k relativně chladnému kovu s čistými liniemi se hodí vše od jednoduchých a minimalistických řešení až po klasické a romantické vzory, vybrat správnou kombinaci se dřevem může být větší oříšek. Na druhou stranu dřevo působí v prostoru hřejivě, takže se někdy ani nemusíme příliš snažit, aby působilo útulně.

Pergola nebo přístřešek prodlouží léto na vaší zahradě až do pozdního podzimu

Dřevěný versus ocelový přístřešek

Dřevo je sice dřevo, ale za přírodní materiál lze považovat i ocel. Pokud jde o přístřešky a pergoly, v její prospěch hovoří i další skutečnosti. Je levnějším řešením než dřevo, váží méně a má vyšší nosnost, proto je lze použít například na střechy, dodací lhůta je jen několik týdnů a jsou smontovány během několika hodin bez zbytečného nepořádku a čekání. Životnost kovové konstrukce je navíc mnohonásobně delší než životnost dřevěné.

Mnoho lidí možná neví, že i ocelové pergoly a přístřešky mohou vypadat podle jejich představ a lze je přizpůsobit jakémukoli prostoru. Zákazníci si dokonce mohou vše navrhnout online,“ říká odborník.

Odpočinek venku až do pozdního podzimu

V případě, že nechcete mít obývací pokoj nebo kuchyň, můžete je rozšířit do zahrady pomocí pergoly. Díky dvěma sloupům a střeše se zvětší metry čtvereční domácího prostoru a vznikne další místo k posezení.

Využití tohoto prostoru je skutečně všestranné. Ať už hledáte vhodné místo pro rodinnou oslavu, křtiny nebo třeba svatbu a máte se kam schovat v případě deště, nemusíte chodit daleko, stačí přes práh vašeho domu. Pergolu navíc využijete nejen během letních dnů, ale posezení s přáteli nebo rodinou si můžete užít i během podzimních dnů a večerů s občasnými přeháňkami.

Více informací na gardeon.cz.

 

 

Zdroj foto: GARDEON

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist