Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8437

Plynové tepelné čerpadlo výrazně sníží platby za elektřinu

Tři funkce v jednom - vytápění, chlazení prostor a ohřev teplé vody. To jsou tepelná čerpadla. Když se k této výhodě přidá ještě možnost využít levný zemní plyn namísto čím dál dražší elektřiny, stává se tepelné čerpadlo tou nejlepší investicí, do které jste ve vaší budově mohli investovat.

Plynové tepelné čerpadlo Yanmar funguje na bázi vzduch/voda, což znamená, že jednotka umístěná vně budovy získává energii ze vzduchu. Díky tomu jsou investice do jeho pořízení o 50 % nižší než u čerpadel s vrty. Plynové tepelné čerpadlo nemá navíc žádné vysoké nároky na kapacitu elektrické přípojky.

Využití zemního plynu výrazně sníží náklady na provoz

Tepelná čerpadla se vyznačují tím, že značně snižují náklady na vytápění a chlazení. Když má vaše budova možnost využít plynové přípojky, je zde možnost ušetřit ještě za elektřinu. Cena zemního plynu je zhruba o dvě třetiny nižší než cena za elektřinu. Plynem poháněný motor kompresorů nemá navíc žádné vysoké nároky na kapacitu elektrické přípojky.

Výhody tohoto řešení se naplno projeví hlavně v jarních a letních měsících, kdy je tepelné čerpadlo využíváno pro chlazení prostor. V těchto měsících lze využít nižších cen zemního plynu. Spotřeba elektřiny v porovnání s elektrickými klimatizacemi i s klasickými tepelnými čerpadly je velmi nízká.

Příkladem za všechny mohou být plynová tepelná čerpadla instalovaná v komerční budově firmy Lidera v Brně. Ta využívá dvou čerpadel značky Yanmar o topném výkonu 160 kW a chladícím výkonu 140 kW. Celková spotřeba elektřiny pro jejich provoz činí pouhé 3 kW.

Plynové tepelné čerpadlo využívá v režimu chlazení odpadní teplo pro ohřev teplé vody, přičemž výstupní teplota je až 70 °C. Díky tomu opět klesá spotřeba elektřiny o další nemalé peníze. Vysoce efektivní plynový pohon kompresoru vyžaduje navíc servis až po 10 000 provozních hodinách.

Pořizovací investice jako u kotelny

Investice do obyčejného tepelného čerpadla je dlouhodobá. Pořizovací náklady jsou obvykle vyšší, ale po pár letech se investice navrací a na nákladech za topení se poté značně ušetří. U plynového tepelného čerpadla je však počáteční investice srovnatelná s pořízením klasické kotelny a elektrické klimatizace. Spotřeba zemního plynu je navíc zhruba o 25 % nižší než u klasických plynových kotlů.

Velkou výhodou oproti klasickým řešením jsou rovněž menší požadavky na prostor pro zařízení. Není nutné budovat vlastní kotelnu dle všech nařízení a bezpečnostních předpisů, jednotku lze například umístit na střechu. Již zmíněná plynová tepelná čerpadla Yanmar na budově Lidery zabírají jen 5,5 m2 prostoru střechy.

Prostředí na pracovišti se výrazně zlepší

Plynová tepelná čerpadla se využívají hlavně pro komerční a veřejné budovy. Jejich výkon je od 45 kW do 95 kW, ale je možné jej díky kaskádnímu zapojení využít i pro komerční budovy s potřebným výkonem přes 2 000 kW, nebo chladírenské provozy s požadavkem udržení teplot mezi 0°C až 10°C.

Vhodné je využití technologie čerpadel Yanmar s podlahovým topením. Sklady, kancelářské nebo třeba výrobní prostory jsou pro zřízení podlahového topení ideální. Sálavé teplo od země je navíc mnohem zdravější než „bodové“ topení na určitých místech. V létě, kdy vysoké teploty často znemožňují jakoukoliv smysluplnou práci, lze chladit prostory rovněž stejným podlahovým obvodem jako při vytápění. Podlaha o 20 °C výrazně zpříjemní pobyt v prostorách a zvýší efektivitu práce. Navíc ukončí spory o to, jestli klimatizace nefouká moc studený vzduch někomu za krk, a zlepší tak atmosféru na pracovišti ve všech ohledech.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz  www.menhouse.cz  www.luxuryhouse.cz  www.househouse.cz 

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.hotelhouse.cz

 www.kidshouse.cz www.bookhouse.cz www.nicemagazine.cz www.golfmagazine.cz  

  www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz  www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz  

TOPlist