Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

 

image_8437

Podlaha jako dominantní ozdoba bydlení

V minulosti byl význam podlah především ve funkčnosti, dnes se do popředí dostávají také estetické atributy. Jaké jsou hlavní vlastnosti a přednosti jednotlivých podlahových krytin? Důležité je nepodcenit správný výběr, protože podlaha je pevným bodem interiéru, kterému se přizpůsobují všechny ostatní elementy.

Na trhu existují různé typy podlah a krytin. Mezi nejběžnější patří dřevo, laminát nebo vinyl. Pro svoje vlastnosti se stává populární také korková podlaha. Zastánci snadné údržby zase nedají dopustit na dlažbu. Každá krytina promění interiér v jiný styl bydlení. Přírodní tóny dřeva vytvoří teplé a útulné bydlení, barevné materiály a vzory prostor oživí. Výběr závisí také na rozpočtu, a na tom, k jakému účelu prostor bude sloužit.

Dřevěná podlaha – zaručená kvalita

Podlaha z pravého dřeva vytváří v interiéru harmonický protiklad k technice a multimédiím. Skvěle ladí s ostatním nábytkem a dekoracemi. Je příjemná na dotek i pohled a dodá domu příjemnou a útulnou atmosféru. Původnost materiálu lze kdykoliv obnovit obroušením. Typickou vlastností dřeva je pohlcování vlhkosti a její opětovné odpařování, čímž se podporuje optimální pokojové klima. Tyto podlahy jsou také vyhledávané pro vynikající tepelné a izolační vlastnosti.

Nevýhodou dřevěné podlahy je finanční náročnost a fakt, že se nehodí do všech prostorů. Například do velmi vlhkých místností dřevo nepatří, mohlo by se totiž poškodit. Už při pokládce je důležité myslet na izolační podklad - pro snížení hluku z chůze jsou vhodné akustické izolační desky. Případnou vlhkost může eliminovat podkladová PE-fólie nebo stavební fólie. Ani výběr správného dřeva by se neměl podcenit.

„Desky z masivu by měly mít maximální vlhkost do 10 %. Dřevo s vlhkostí nad 12 % se na podlahové krytiny nehodí, protože může začít vysychat a v podlaze vznikají spáry,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddělení podlah v projektových marketech Hornbach.

Laminát – ekonomická klasika

Laminátová podlaha, známá také jako „plovoučka“, patří mezi nejpoužívanější podlahové krytiny v domácnostech. Je postavena na vodotěsné, lepené dřevotřísce a její montáž je velmi snadná. Právě rychlá pokládka, snadná výměna poškozených kusů a jednoduchá demontáž, jsou hlavní důvody pro volbu této krytiny. Laminát spojuje rozmanitost nejrůznějších stylů a designů s kvalitou. Nabídka je pestrá, od přírodních odstínů až po moderní imitaci dřeva. Laminátové desky je možné koupit v rozdílných délkách a šířkách, a tím vytvořit zajímavý nepravidelný efekt. Tyto podlahy jsou odolné proti oděru a skvrnám. Velkou výhodou je také barevná stálost a především cena.

Pří koupi laminátu je ale důležité dávat pozor na obsah emisí, aby jeho množství neohrožovalo zdraví. O bezpečnosti laminátových desek informuje certifikát zdravotní nezávadnosti a ekologičnosti, jako je např. Certifikát Zdravé Bydlení od společnosti Hornbach. Laminátové podlahy se nehodí do prostorů s velkým bodovým zatížením, mají nízkou odolnost proti zatečení vody a horší izolaci proti hluku.  „Při výběru laminátu je podstatné všímat si také nosné desky. Ta hodně prozradí o kvalitě, ideální má tloušťku až 8 mm,“ radí Richard Klička z Hornbachu. Důležitá je i tvrdost. Ideální je podlaha s HDF nosnou deskou a impregnovaným povrchem spojů či celé plochy. Kvalita materiálu se pozná také podle záruky, která může být až 30 let.

Vinyl nebo PVC – praktická jistota

PVC a vinylové podlahy jsou typy krytin ze stejných materiálů. V minulosti jsme znali pouze PVC, dnes se připojil i vinyl. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu, jakým se prodávají. PVC krytiny jsou zatočené do rolky a vinyl je k dostání v dílcích různé délky a šířky. Jejich vodovzdorné vlastnosti z nich dělají velmi praktickou alternativu. Jsou příjemně teplé a jsou dokonce nejvhodnější na podlahové vytápění. Bonusem je i jejich odolnost proti poškrábání.

Vinylové podlahy jsou v kurzu. Vyrábějí se v krásných dekorech, jsou příjemné na dotek a hodně toho vydrží. Protože se jedná o syntetický materiál, absolutně nereaguje na změnu vlhkosti. Je velmi praktický na údržbu, jednoduše se utře a vysuší. Důležité je ale být pozorný při pokládce. Vinylová podlaha musí mít svůj podklad dokonale rovný a hladký, v opačném případě jsou na povrchu vidět všechny nerovnosti. Nevýhodou je též rozměrová nestálost, čím je teplota v místnosti vyšší, tím víc se vinyl roztahuje. Proto se při pokládce u stěn nechávají dilatační mezery.

Korková podlaha – ekologická a měkká

Korková krytina se vyrábí z kůry korkového dubu. Ten roste v okolí Středozemního moře, například v Portugalsku, Itálii či Alžírsku. Desky tvoří malé buňky, které obsahují z větší části vzduch. I díky tomu je vysoko tepelně izolační a silně pohlcuje a tlumí hluk. Korková podlaha se hodí téměř do všech prostorů, protože je možné ji velmi jednoduše sladit s okolím. Další výhodou je uchovávání si tvarové paměti a absorpce otřesů. Na výběr je široká škála vzorů a barev. Korek je hypoalergenní a odolný vůči plísním.

Korková podlaha však vyžaduje pravidelnou údržbu pomocí speciálního laku. Může ji lehce poškodit prach i špína. Tato krytina není tolik odolná a snadno se v ní může vytvořit díra. Další nevýhodou je poměrně vysoká cena.

Dlažba - stále odolná

Dlažba patří mezi oblíbené krytiny díky své vysoké odolnosti a dlouhé životnosti. V létě příjemně chladí a v zimě si s chladným povrchem poradí podlahové topení. Údržba je jednoduchá, dlažbě nevadí voda, proto je nejčastějším řešením pro koupelny.

„Dlažba je ekologická, neuvolňuje do ovzduší škodliviny, proto se hodí i pro alergiky. Zákazníky je oblíbená i pro nízkou cenu,“ vysvětluje odborník z Hornbachu a dodává: „zkušenější také ocení, že není náročná na zbytkovou vlhkost.“ Nevýhodou může být kluzkost dlažby a náročnější pokládka.

Přidejte se k nám na Facebooku HornbachCZ

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

AKCE

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

TOPlist