Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

 

image_8437

Pojištění domácnosti: Jak na něj?

Pojištění domácnosti je jedno z mála, které se týká opravdu všech. Ať už bydlíte ve vlastním či v nájmu, v bytě či v domě, vždy zde máte svůj nábytek, spotřebiče a řadu osobních věcí - tedy vnitřní vybavení, které má právě pojištění domácnosti za úkol ochránit.

Praktické rady a tipy, na co se při jeho zřizování zaměřit, se dozvíte právě zde.

Co všechno pojištění domácnosti ochrání?

Toto pojištění chrání vnitřní vybavení vaší domácnosti před živelnými pohromami, zloději, vandalismem, požárem, škodami z přepětí či zkratu a úplně nejčastěji jej lidé potřebují při vodovodních škodách. Pojištění domácnosti se obvykle vztahuje také na vybavení nebytových částí domu, jako jsou chodby, sklepy, garáže, kočárkárny apod. V případě domu se zahradou se pojištění vztahuje i na některé součásti zahrady, například houpačky či zahradní nábytek.

Proti čemu se pojistit?

Pojištění domácnosti je produkt, který nabízí opravdu široké spektrum možností při jeho zřizování a je potřeba jej pečlivě promyslet podle vaší konkrétní situace. Pokud bydlíte na kopci, asi nepotřebujete pojištění domácnosti proti povodním. Naopak, pokud máte byt v přízemí, jistě je vyšší riziko vloupání zlodějů či vandalismu. V osmém patře paneláku můžete v případě vodovodní nehody způsobit obrovskou škodu, pokud se vám „podaří“ vytopit nejen svůj byt, ale i patra pod vámi. Vždy je tedy potřeba nastavit pojistku na míru vašim potřebám.

Kolik za pojištění zaplatím?

Všechny výše uvedené aspekty samozřejmě ovlivňují i výši pojistného. Čím vyšší riziko potenciálně hrozí, tím vyšší bude i pojistné. Pojištění domu na kopci proti povodním bude tedy velmi levné, naopak za pojištění proti škodám způsobeným vandaly v přízemí zaplatíte více než váš soused z druhého patra. Pojišťovny vypočítávají částky podle konkrétní adresy – jinak zaplatíte ve městě či na vsi, cena se také liší podle oficiálního povodňového pásma apod.

Velmi záleží nejen na výčtu pojištěných škod, ale také na celkové výši, na kterou chcete svůj majetek pojistit. Nejčastěji je pojištění uzavíráno na 500 000 Kč. Dále se také liší výše pojistného, pokud se rozhodnete pro spoluúčast v případě řešení pojistné události. V případě že požadujete, aby veškeré škody uhradila pojišťovna, je výše pojistného vyšší obvykle o 10 – 30 %.  Obecně se výše pojištění domácnosti pohybuje nejčastěji od 1 000 Kč do 5 000 Kč.

Jak ušetřit? Spojte svá pojištění k jedné společnosti!

Snad všechny pojišťovny nabízí slevy na pojištění v případě, že u nich máte několik pojistek najednou. Velmi vhodné je například uzavřít u jedné společnosti nejen pojištění domácnosti, ale také pojištění občanské odpovědnosti. Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě se vztahuje na škody na zdraví, majetku a zvířatech, ale také na škody finanční a nemajetkové. Pojištěni jsou přitom všichni členové společné domácnosti včetně zvířecích mazlíčků a drobných hospodářských zvířat.

Slevu obvykle získáte i v případě, že máte u stejné společnosti třeba povinné ručení či havarijní pojištění. Levnější cenu za pojištění domácnosti také nabízejí některé banky pro své klienty s běžným účtem.

Na koho se obrátit?

Jak jsme si již řekli, nabídka v oblasti pojištění domácnosti je skutečně široká a je velmi vhodné nastavit ji individuálně podle vybavení a potřeb dané konkrétní domácnosti. Pokud si nejste jistí, co vše a na jaké částky pojistit, nejlepší je obrátit se na finanční poradce, kteří vám připraví pojištění na míru a porovnají vám nabídky různých pojišťoven na jednom místě. Ušetříte si tak mnoho času s prověřováním jednotlivých nabídek.

Samozřejmě je také možné sjednat si pojištění sám on-line v pohodlí domova. I zde doporučujeme využít některého z on-line srovnávačů pojistek. Obvykle zde zadáte svou adresu, velikost a vybavení domácnosti a další nezbytné údaje. Na základě těchto informací vám budou následně zobrazeny ty nejzajímavější nabídky, které jsou aktuálně dostupné.

Proč s jeho zřízením neotálet?

Řada pojišťoven zveřejňuje své statistiky, ze kterých jasně vyplývá, že nejčastější příčinou škod v domácnosti jsou vodovodní poruchy. Ta přitom může nastat prakticky kdykoliv, klidně hned druhý den po nastěhování. Jenom protečená voda vás může stát desetitisíce. K tomu navíc dojde ke škodám na vybavení vaší domácnosti. V případě, že bydlíte v bytě, způsobíte často nemalou škodu i několika sousedům pod vámi a nikdy nevíte, jak drahé vybavení jim budete muset následně uhradit.

Najít po návratu z práce vyplavený či jinak poškozený byt je už tak extrémně nepříjemné a návrat do normálního stavu stojí hodně času a energie. Díky pojištění domácnos

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

AKCE

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

TOPlist