Každý majitel nebo správce domu moc dobře ví, že je potřeba pravidelně kontrolovat topení a pravidelně ho udržovat, aby správně pracovalo. Také se dobře stará o střechu, ale na co často zapomíná? Na fasádu! Podívali jsme se na pár věcí, které byste u fasády rozhodně neměli podceňovat.
Fasády se při údržbě často opomíjí, bohužel to však může vést k velkým problémům. Materiály, které se na fasády používají, sice mají svá specifika, ale problémy, s kterými se potýkají, jsou více méně stejné.
Eroze malty
Když jsou maltové spáry zasaženy větrem a vlhkostí, začnou se časem rozpadat. Uvolněné kousky se odplaví, a zbylá malta pokračuje v opotřebení. Nakonec se začnou uvolňovat cihly, které postupně mohou začít vypadávat. Tomu se však dá zabránit pravidelnou kontrolou a doplňováním malty do spár. Ty je vhodné před vyplněním zabrousit, aby byl podklad čistý a malta mohla lépe přilnout. Pokud byste kontroly dlouhodobě zanedbávali, mohlo by dojít až k porušení statiky zdi.
Praskání omítky
Vnější zděné stěny jsou obzvláště citlivé na povětrnostní vlivy, které způsobují praskání, včetně střídání teploty, pronikání vlhkosti (vedoucí k objemovým změnám materiálů) a korozi ocelových konstrukcí. Každá z těchto sil způsobí pohyb zdiva. Pokud je pohyb příliš velký, je zdivo náchylné k prasknutí.
Vertikální dilatační spáry se obvykle instalují proto, aby ulehčily pnutí způsobenému těmito silami. Pokud však nejsou správně umístěny nebo se časem poškodí, je potřeba je opravit nebo nahradit novými. Mezi běžné opravy patří odstraňování a výměna vadných spárovacích tmelů, instalace dilatačních spár a zafixování prasklých maltových spár.
Trhliny vznikají ve zdech i kvůli usazování základů budovy. Diferenciální vyrovnání může způsobit, že se jedna část zdi posune dolů, zatímco druhá zůstane na svém místě. Tento nejednotný pohyb vytváří napětí ve zdivu a případné praskání ve slabých místech stěny.
Je důležité identifikovat trhliny v jejich raných fázích, aby bylo možné diagnostikovat případné problémy se základy. Trhliny by měl vyhodnotit kvalifikovaný odborník, aby určil příčinu a způsob opravy, která je nutná.
Odlupování omítky
Odlupování je termín používaný k popisu částí zdiva, které padají z konstrukce. Zdivo, které vykazuje známky odlupování, představuje potenciální riziko pro kolemjdoucí, majitele i správce budov. Když zdivo spadne z budovy, může to způsobit ublížení na zdraví či významné poškození majetku níže.
Některá města přijala vyhlášky, které vyžadují, aby výškové budovy procházely pravidelnými kontrolami fasád. Účelem těchto kontrol je zjistit jakékoli potenciálně nebezpečné podmínky a zmírnit je dříve, než se stanou rizikem pro lidi v okolí budovy a okolního majetku. Během těchto kontrol se odstraňují uvolněné kusy omítky, aby se předešlo budoucím problémům.
Odlupování omítky má různé příčiny. Vniknutí vlhkosti do zdí a koroze kovu ve zdech jsou běžnými příčinami. Zdivo obvykle bývá porézní a absorbuje vodu – pokud je taková zeď vystavena teplotám pod bodem mrazu, způsobí to, že molekuly vody uvnitř jednotky zamrznou a roztáhnou se, což způsobí odlupování. Když ocelové prvky korodují, rozšiřují se, tato rozšiřování vytváří tlak na zdivo, což má za následek loupání.
Plísně
Plísně vznikají usazováním organických nečistot na zdivu. Obvykle vzniká, když se přes stěnu odfiltruje velké množství vody. Plísně hyzdí fasádu, ale to není takový problém. Berte ji spíše jako upozornění na přílišnou vlhkost v objektu, která problém už může způsobit. Tato nadměrná vlhkost může způsobit oslabení maltových spár a nakonec poškodit celé zdi.
Je těžké zastavit pronikání vody do zdí, dokud není identifikován skutečný zdroj, takže je důležité najít příčinu. Běžná metoda sledování zdrojů infiltrace vody zahrnuje testování vody spolu s kontrolou originálních stavebních výkresů a cílených inspekčních otvorů. Jakmile se najde místo, kudy voda proniká dovnitř, můžete začít s opravou zdi.
Zkorodované vzpěry
Vzpěry podpírají zdivo nad otvory ve zdi, například u dveří nebo oken. Vzpěry jsou obvykle konstruovány z ocelových nosníků. Ocelové vzpěry jsou náchylné ke korozi opakovaným cyklickým působením vlhkosti. Tato koroze a roztažení oceli působí obrovskou silou na sousední zdivo, což způsobuje pohyb a případné praskání ve zdi.
Zkorodované vzpěry by měl zkontrolovat kvalifikovaný pracovník. Kontrola může vyžadovat selektivní odstranění přilehlého zdiva zkušeným profesionálem. Rozsah opravy se může přímo lišit v závislosti na rozsahu koroze. Vzpěry, které vykazují menší korozi, bude možná nutné vyčistit a natřít antikorozním nátěrem. Je důležité, aby byla před aplikací nátěru odstraněna veškerá koroze – obvykle pískováním.
Silně zkorodované překlady mohou vyžadovat úplné odstranění a výměnu za nové prvky z pozinkované oceli. Kvalifikovaný odborník by měl posoudit závažnost koroze a navrhnout nezbytné opravy. Po dokončení oprav nebo výměny překladů pak mohl dodavatel zdiva obnovit zdivo.
Rozbité okapy
Okapy obvykle sahají až na úroveň střechy. Okapy jsou vystaveny povětrnostním, a proto jsou často náchylné ke zrychlenému zvětrávání a zhoršování kvality. Často můžete vidět okapy, které nejsou řádně připevněny ke střešní konstrukci, opírají se o budovu nebo se od ní odklánějí. Bez řádné údržby a nezbytných oprav by se mohly nakonec zhroutit.
Těchto šest položek byste si měli přidat na svůj seznam kontroly stavu domu. Různé materiály budou vykazovat různé známky poškození, ale bez ohledu na materiál byste měli stav fasády kontrolovat pravidelně. Pravidelná údržba výrazně zlepší vzhled vašeho domu a maximálně prodlouží životnost fasády.
Zdroj foto: Shutterstock.com, Pixabay.com