Je bezbarvý a nemá zápach. Právě proto oxid uhelnatý každoročně zmaří tolik životů. Chcete ochránit ten svůj a také všech členů vaší rodiny? Pak nezapomínejte na pravidelné revize vašeho domácího plynového kotle. Právě nyní, před začátkem topné sezóny, je na ni ideální čas.
Revize plynových kotlů však není pouze záležitostí ochrany vašeho vlastního zdraví. Jde také o zákonnou povinnost. Dle vyhlášky č. 85/1978 Sb. má každý majitel plynového kotle povinnost provádět kontroly a revize plynového zařízení.
Jaký je rozdíl mezi kontrolou a revizí kotle?
Kontrola se provádí jednou ročně a nemusíte si na ni zvát přímo revizního technika. Stačí pracovník proškolený v obsluze plynových zařízení. Ten zkontroluje těsnost rozvodů a ovladatelnost kohoutků.
Revizi musí provádět revizní technik, a to jednou za tři roky. V roce, kdy se dělá revize, už není nutné dělat kontrolu. Pokud se však kotel opravoval, byl více než 6 měsíců mimo provoz, nebo odstaven kvůli poruše, je revize nutná nehledě na tříletý interval.
Kdo je za revizi zodpovědný v pronajatém bytě?
Bydlíte v nájmu, a tak si myslíte, že vy žádné kontroly zařizovat nemusíte? Běžně sice je za revize plynových kotlů zodpovědný majitel bytu, ale v nájemní smlouvě může být uvedeno něco jiného. Dobře si tedy přečtěte, zda se náhodou o vše spojené s plynovým zařízením nemáte starat vy.
Doklad o revizi vyžadují pojišťovny
Samotná revize plynového kotle je rutinní záležitostí, tedy pokud se nepřijde na žádnou závadu. Obvykle trvá 60 až 90 minut. Revizní technik vám o ní musí vystavit potvrzení, to si dobře uschovejte. V případě jakýchkoliv problémů s kotlem ho po vás pojišťovna bude vyžadovat, a jestli ho nedoložíte, můžete zapomenout na proplacení nějakých škod.
Potřebujete-li provést revizi plynového kotle, obraťte se na společnost AT Servis – teplo s.r.o. Podívejte se na její webové stránky atservis-teplo.cz.
Zdroj foto: Atservis-teplo.cz, Pixabay.com