Změna teploty, ať již ohříváním nebo ochlazováním, je pro nás žádoucí u celé řady činností. V poslední době zažíváme příchod jara až extrémně brzy a vysoké teploty se táhnou už od dubna. Zima naopak po krátkém ochlazení v září nastupuje hodně pozdě. Pro nás to znamená potřebu v domech déle klimatizovat, a v přechodném období zase ohřívat vodu v bazénu.
Tepelná čerpadla jako efektivní a moderní zdroj vytápění jsou již všem dobře známá. Možnost využít tepelné čerpalo k ohřevu vody v domácnosti také nikoho nezaskočí. Co ovšem mnoho lidí překvapí, je použití tepelného čerpadla k chlazení interiéru, větrání či ohřevu vody v bazénu.
Tepelné čerpadlo v létě nahradí klimatizaci
Tepelná čerpadla nabízí dvě různé varianty chlazení – pasivní nebo aktivní režim. Při výběru zařízení je důležité rozmyslet si, jaké úrovně ochlazení interiéru chcete dosáhnout a jestli je vám příjemnější sálavý, nebo vyfukovaný chlad. Právě pasivní režim chlazení se vyznačuje sálavým chladem. Je méně efektivní než aktivní režim, ale současně velmi úsporný. Není totiž nutné ho energeticky dotovat. Pouze využívá přirozené cirkulace tepla, kdy kapalné médium absorbuje teplý vzduch z místnosti a odvede ho ven. Toto „přebytečné“ teplo navíc můžeme využít k ohřevu vody nebo vytápění bazénu.
Aktivní režim je oproti tomu ekonomicky náročnější, ale zároveň efektivnější, s rychlých nástupem chlazení. Při tomto režimu je v provozu oběhové čerpadlo, kompresor i kondenzátor. Tepelné čerpadlo tedy aktivně chladí. Díky tomu se dá dosáhnout nižších teplot než u pasivního chlazení. V tomto režimu je možné tepelné čerpadlo napojit na zařízení, které fouká do místnosti studený vzduch, ale také ho lze napojit například na podlahové vytápění.
Ohřev vody v bazénu prodlouží letní sezónu
V letním nebo přechodném období nebývá kapacita tepelného čerpala plně využitá, díky tomu ji můžete využít k ohřevu vody v bazénu nebo vířivce. Je ovšem důležité, aby byl bazénový výměník dimenzovaný na výkon daného čerpadla. Tuto možnost nabízejí jak tepelná čerpadla země-voda tak i vzduch-voda. Vodu v bazénu naopak nelze ohřívat ventilačním tepelným čerpadlem.
Řízené větrání s tepelným čerpadlem
V době, kdy je kladen důraz na snižování spotřeby energií, domy jsou zateplené a kvalitně utěsněné, je o to více důležité efektivní větrání. Právě řízené větrání dokáže do takových budov přivést dostatek čerstvého vzduchu a zároveň zabránit zbytečným tepelným ztrátám. Větrání s využitím tepelného čerpadla totiž funguje na principu odvedení odpadního vzduchu, kterému je odebráno teplo a ochlazený vzduch je potom vypuštěn ven. Zvenčí je zase přiváděn čerstvý vzduch, který může být předehříván.
Hlavní výhody tepelného čerpadla
40 až 75 % úspora provozních nákladů na vytápění proti jiným zdrojům
Návratnost 3 až 7 let
Bezúdržbový provoz oproti vytápění kotlem
Automatické ovládání vytápění
Jednoduché ovládání přes mobilní aplikaci
Nenáročné na prostor
Ekologický způsob vytápění
Multifunkční využití