Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.


image_12422

Chov leguána zeleného

Leguán zelený (latinsky Iguana iguana) patří mezi poměrně velké plazy. Každý, kdo chce toto krásné zvíře chovat, musí znát základní informace. A ty se dozvíte v našem článku.

Chov leguána zeleného

Leguáni patří do podřádu ještěrů a jsou v mnoha směrech podobní agamám. Co se týká vzhledu, mají ještěrkovité tělo se čtyřmi pětiprstými končetinami a dlouhým ocasem (obvykle delším, než samotné tělo). Nepřehlédnutelným je také výrazný hrdelní lalok a hřeben ze zahnutých trnů.

Pevnost držení leguána ve větvích zajišťují poměrně dlouhé a zahnuté drápy. Ovšem je třeba si při pořizování tohoto zvířete uvědomit, že, když má vhodné podmínky, může dorůst délky až dva metry a co se týká délky života, může to být 15 až 25 let. To je již úvazek na opravdu delší dobu.

Leguán je inteligentní a také zvídavý a většinou se podaří toto zvíře do jisté míry ochočit.

Jak připravit terárium

Při chovu leguána zeleného potřebujeme dostatečně velké terárium o rozměrech (pro dospělého samce) 200 x 100 x 200 cm a orientované na výšku. Zvířeti umožňujeme během dne pohyb po celém pokoji a časem ho lze naučit, aby se vracel do terária.

Větve

Určitě by mělo být terárium vybavené vodorovně směřujícími větvemi o průměru nejméně 5 cm. Než hladké, jsou vhodné určitě spíše větve hrbolaté, po kterých jim to nebude klouzat. Živé rostliny na šplhání nejsou vhodné, jelikož je leguán zkonzumuje (když je tam přesto umístíte – pozor na jedovaté rostliny!).

Podloží

Jako podloží na dno terária použijeme buď substrát nebo písek – v teráriu vypadá přirozeně, ovšem potravu na takové podloží neumísťujeme. Dále mají leguáni nároky na určitou vlhkost v teráriu (rádi i plavou) a také potřebují zdroj tepla a UV záření. Neměla by zde chybět prostorná miska s vodou, ze které se leguán nejen napije, ale může se i koupat.

Automatický rozstřikovač

Kvůli vlhkosti vzduchu je vhodné terárium alespoň 2x denně rosit. K tomu nám může posloužit mimo jiné automatický rozstřikovač. Přirozené sluneční záření nahrazujeme UVB žárovkami. Pomáhá nám u zvířete z hlediska fungování metabolismu.

Chov leguána zeleného

Jaká potrava je pro leguána zeleného vhodná?

Leguán zelený je výhradně býložravec. Typickou stravu tvoří listy, listová zelenina, nastrouhaná zelenina, ovoce a dále potom třeba ovesné vločky, pšeničné klíčky, různá semínka. Do krmení je vhodné přidávat vitamíny a minerály určené speciálně pro plazy. V zimním období můžeme podávat leguánovi seno, sušené listy a květy. Občas můžeme podat granule pro herbivorní zvířata.

A na závěr je nutno podotknout, že dle vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 75/1996 Sb. patří toto zvíře od poloviny devadesátých let Mezi nebezpečné druhy zvířat. Všichni chovatelé proto podléhají povinnosti zažádat na příslušné veterinární správě o povolení k chovu. V opačném případě hrozí riziko uložení pokuty.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

AKCE

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist