Už jsou to přes dva roky, co mají výrobci povinnost označovat vysavače energetickým štítkem. Víme ale, co nám energetický štítek sděluje a jak máme číst známá písmenka A až G? Regule Evropské unie přímo stanovuje vzor štítků, přičemž údaje na něm vypovídají o spotřebě, opětovné emisi prachu (tedy množství prachových částic, které vrací vysavač zpět do pokoje), hladině hluku a účinnosti vysávání tvrdých podlah a koberců. Při jejich správném porozumění se mohou energetické štítky stát užitečným pomocníkem pro zorientování se v nabídce a výběru toho nejlepšího vysavače. Díky štítkům mohou spotřebitelé ušetřit finance a do velké míry také svoje zdraví s maximálně účinným vysáváním domácnosti.
Energetické štítky naleznete jen na určitých typech vysavačů
Energetické štítky musí výrobci přikládat na dobře viditelné místo a na obal produktu. Vedle ceny tak spotřebitelé dostávají informace o jednotlivých parametrech a mohou tak ihned porovnat poměr ceny, výkonu a energetické zátěže. Povinnost lepení štítku se v současné době ukládá pouze klasickým sáčkovým a bezsáčkovým vysavačům, včetně tyčových se zapojením do elektrické sítě. Zařízení pro mokré čištění, akumulátorových, centrálních, průmyslových a robotických vysavačů se daná regule zatím netýká.
Co říkají energetické štítky:
- Energetická třída – údaj se nachází v horní části štítku a udává informaci o roční spotřebě energie (třída A až G). Třída A je nejúspornější, přičemž úspora mezi jednotlivými třídami představuje nárůst spotřeby o 6 kWh za každou třídu. Mezi třídami A a G je tedy rozdíl 36 kWh. Součástí informace je také hodnota průměrné roční spotřeby energie, která se počítá dle definovaného standardu, který je stanoven plochou 87 m² vysávanou 50krát ročně. Hodnota spotřeby konkrétní domácnosti tedy závisí na její velikosti a četnosti vysávání.
- Třída prachových emisí – ukazuje míru čistoty vzduchu, který vysavač vypouští zpět do místnosti. V případě třídy A jsou tyto prachové emise menší než 0,02 % vzduchu, který vysavač vysál. Ve třídě B se jejich hodnota nachází v rozmezí 0,02 až 0,08 %, u třídy G je to pak více než 1 %. Efektivita filtrace přitom nezávisí pouze na tom, jaký hepa filtr vysavač má, ale také na tom, jak stroj těsní. Velké množství prachových částic se dostane zpět do vzduchu kvůli nedokonale schránce vysavače a i sebelepší filtr nepomůže.
- Hladina hluku – je na štítku vyjádřena v decibelech (dB). U opravdu tichých vysavačů tato hodnota činí 69 dB a méně (třída A).
- Třída účinnosti vysávání koberců – je dána stupnicí od A až G, jež udává efektivitu absorpce prachu na kobercích. Mezi jednotlivými třídami se hodnoty liší o 4 %. Vysavače třídy A vysají 91 % prachu, u třídy C je to 83 %, u třídy G pak pouhých 67 %.
- Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah – podobně jako u koberců popisuje stupnice od A do G efektivitu absorpce prachu na pevných podlahách, jakými jsou dlažby, dřevěné podlahy, parkety apod. Rozdíly mezi jednotlivými třídami zde tvoří 3 %, přičemž třída A znamená, že vysavač na pevné podlaze vysaje více než 111 % prachu. Hodnota nad 100 % je dána tím, že vysavač bere prach i ze stran.
V obchodech naleznete širokou nabídku 4A vysavačů
Hodnocení a výběr vysavače by měl zahrnovat všechny uvedené aspekty. Potěšující zprávou je, že v českých obchodech lze najít i opravdu kvalitní produkty, které se mohou chlubit vynikajícími výsledky. Nejširší nabídku cenově dostupných AAAA (4A) sáčkových vysavačů má Rowenta, která jako první na trhu představila vysavače, jež dosáhly nejlepšího hodnocení v účinnosti vysávání koberců a tvrdých povrchů. Kvalitu vysavačů potvrdil i časopis dTest. Ve velkém srpnovém testu získal nejlepší hodnocení ze všech 42 testovaný výrobků vysavač Rowenta Silence Force Extreme RO6477EA AAAA. Jak ukázaly výsledky dTestu, model značky Rowenta dobře vysává, dokonale filtruje prach, zátěžovým testem na životnost motoru prošel na 100 % a zároveň se řadí mezi nejtišší přístroje. Mimo to se u vysavače Rowenta Silence Force AAAA cení i patentovaná hubice DeepCleanHead, díky které lze s účinností A vysát tvrdé podlahy i koberce. Není nutné pracně a nepohodlně vyměňovat hubici třeba jen kvůli vysátí malého koberce.
„V souvislosti se zaváděním energetických štítků se význam samotného výkonu vysavačů mírně odsouvá do pozadí a pozornost se zaměřuje na další důležité parametry, podle kterých by se měli spotřebitelé při nákupu orientovat. EU mimo jiné nařizuje, aby výkon výrobků nepřesáhl 1 600 wattů. Tento limit se bude dále snižovat a přesně za rok bude na úrovni 900 W. Už totiž neplatí, že čím vyšší výkon vysavač má, tím lépe vysává. Tyto časy jsou pryč. Vyšší výkon zpravidla znamená vyšší spotřebu, a přitom účinnost vysávání podle toho nelze určit. K tomu slouží energetické štítky,“ říká Denisa Čarná, produktová manažerka vysavačů Rowenta.