Luxfery se běžně využívají ve stavebnictví, ať již pro stavbu sklobetonových konstrukcí, stropních konstrukcí či průsvitných příček. Setkáváme se s nimi i běžně v domácnosti, kde jsou využívány jako dělící příčky v interiéru či ve sprchových koutech. Pojďme se společně podívat na jejich správnou instalaci s využitím pár základních tipů.
S trasovou maltou se stanete profíkem ve zdění i Vy
K úspěšnému zdění stěny ze skleněných tvárnic, která vydrží i v těch nejnáročnějších podmínkách, je třeba využít speciální maltu. Ke zdění luxferových panelů se doporučuje využít maltu trasovou. Trasová malta je špičkou mezi podkladními materiály v rámci její odolnosti. Hodí se do vlhkého prostředí, jelikož je odolná vůči vodě i do venkovních prostor díky odolnosti vůči mrazu. Odolná je rovněž vůči zvětrávání a zbarvení. Trasovou maltu a spoustu dalších stavebních hmot naleznete u společnosti SAKRET CZ.
Pokládka luxferových panelů pomocí pár kroků
Podklad pro zdění trasovou maltou musí být vždy suchý a očištěný od nežádoucího prachu, mastnoty a separačních prostředků. Rovněž zdicí prvky musejí být čisté a suché. Stěny tvořené luxferovými panely jsou považovány za samonosné a nikdy je nezatěžujeme břemeny či jinými bočními stěnami. Při pokládce skleněných tvárnic si vždy hlídejte, aby mezi jednotlivými články vznikla mezera alespoň 1 cm, kterou následně vyplníte trasovou maltou. Vytlačenou maltu je poté třeba ihned odstranit zednickou lžící. Pro zachování rovnosti a dostatečné pevnosti stěny se používají distanční prvky z umělé hmoty, které se umisťují mezi jednotlivé tvárnice. Na závěr mezi každou vodorovnou i svislou řadu vložte armovací tyčové prvky, které zlepší vlastnosti a výdrž celé konstrukce.
Zdroj foto: Sakret.cz, Pixabay.com