Trendy v bydlení se rychle vyvíjí, a co bylo v módě před 20 nebo 40 lety, dnes už vůbec platit nemusí. Pokud navrhujete nový nebo rekonstruujete starší obývací pokoj, přinášíme vám přehled současných trendů, kterými se můžete inspirovat.
Propojení s kuchyní už je téměř samozřejmostí
Obývací pokoj se stále častěji stává jakousi centrální místností celé domácnosti. Na začátku tohoto trendu bylo stále častější propojování obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou. Kvůli růstu podlahové plochy obýváku také ustupuje centrální lustr jako jediný zdroj světla modernějšímu lokálnímu osvětlení. Po obvodu místnosti by neměly chybět nástěnné lampy, skvělou volbou je i osvětlení integrované v nábytku.
Zatímco ve starších bytech a domech takové řešení nenaleznete, postupně se obývací pokoj s kuchyní začaly sbližovat. A dnes není výjimkou, že kuchyňský kout a jídelní prostor zabírají v obývacím pokoji polovinu celé místnosti a stávají se dominantou vašeho interiéru.
Trendem současnosti jsou kuchyně s ostrůvkem, které propojení opět posouvají. Je-li na ostrůvku kromě pracovní plochy umístěn také vařič (což je poměrně obvyklé), můžete připravovat pokrmy nikoli zády, ale čelem k hostům a ostatním členům domácnosti. A hostitel je tak zcela bez omezení součástí společenského dění.
Obývací pokoj se stává univerzální místností
Do obývacího pokoje se ale dnes umisťuje i další vybavení, které dříve mělo vyhrazenou samostatnou místnost. V obýváku tak bývá umístěna pracovna umožňující práci z domova. Také relaxační koutek s knihovnou, příjemným kobercem a křeslem zde bývá umístěn. A zapomenout nesmíme ani na malou domácí posilovnu. Pomůcky pro domácí cvičení lze šikovně schovat do vestavěné skříně a v případě potřeby rozložit v rohu místnosti.
Z obývacího pokoje se tak stává hlavní multifunkční místnost a integrovány v něm nejsou vlastně jen ložnice, dětské pokoje, koupelny a toaleta.
Propojovat můžete i směrem ven
A protože lidé neustále míří k tomu, aby se trendy dále posouvaly a z hlediska integrace již prakticky „není kde brát“, nejnovějším trendem je propojení směrem do exteriéru.
To platí především pro novostavby rodinných domů. Do obývacího pokoje jsou umisťována velká francouzská okna, která umožní obývací pokoj pohodlně propojit s venkovními prostory – terasou a zahradou. Další pevné hranice mezi interiérem a exteriérem proto mizí.
Mají tyto trendy i nějaké nevýhody?
Na každé novince kromě výhod můžete nalézt také nevýhody. Hlavní nevýhodou propojování jsou vyšší výdaje za energie. Zatímco v interiéru, který je rozdělen na více menších místnosti, lze dle potřeby jednotlivé místnosti různě vytápět, ve chvíli, kdy obývací pokoj zabírá drtivou většinu podlahové plochy, vlastně musíte na příjemnou teplotu vytápět celou nemovitost. Obtížnější je i větrání a připravit se také musíte na riziko nedostatku soukromí.
Zdroj foto: Pexels.com