Střecha je jednou z nejdůležitějších komponent domu. A také nejdražších. I to je důvod, proč její výběr není vhodné uspěchat. Jaké existují možnosti?
Základní rozdělení střešních krytin je na lehké a těžké. Rozdíl mezi nimi je, jak prozrazuje jejich název, v jejich hmotnosti. Zatímco lehká střešní krytina váží maximálně 25 kg na metr čtverečný, krytiny těžké jsou všechny nad touto váhovou hranicí.
Lehké a těžké střešní krytiny
Do kategorie lehkých střešních krytin patří asfaltové střešní šindele, vláknocementové, plastové a plechové krytiny. V segmentu těžkých střešních krytin pak najdete především střešní tašky, ať již pálené (keramické), betonové či břidlicové.
Jakou krytinu zvolit?
Při odpovědi na tuto otázku je třeba vycházet primárně z typu domu, sklonu střechy a nosnosti jeho konstrukce. Zatímco lehké dřevostavby a ploché střechy si většinou žádají lehké střešní krytiny nezatěžující krovy, domy z cihel unesou krytiny těžké.
Střešní krytiny podle velikosti
Dále se střešní krytiny rozdělují podle velikosti jejich jednotlivých dílců, a to na maloformátové a velkoformátové. Maloformátové jsou klasické střešní tašky a velkoformátové pak jsou rozměrnější střešní desky, ať již profilované, falcované či vlnité, s nimi se setkáváme především u krytin plechových, plastových a vláknocementových. Jejich nespornou výhodou je, že velmi urychlují samotnou pokládku krytiny.
Nepodceňujte hydroizolaci a okapový systém
Nejde však jen o samotnou střešní krytinu. Nedílnou součástí střechy by rovněž měla být kvalitní hydroizolace a okapový systém. Okapy by měly nejenom ladit se střešní krytinou, ale především být plně funkční. Dobře si rozmyslete, jestli si připlatíte za ty bezúdržbové, nebo na nich nějakou korunu ušetříte, ale za to se o něm budete muset pravidelně starat.
Toho, na což je nutné při výběru střešní krytiny myslet, není zrovna málo. Z tohoto důvodu je vhodné jak střechu, tak okapový systém zvolit po dohodě s odborníkem.
Zdroj foto: Stavinvest.cz