Určitě se Vám již v domácnosti stalo, že došlo k výpadku dodávky elektřiny. Kromě nepříznivého počasí může být důvodů několik, které Vám však doma způsobí spoustu nepříjemností či škod. Nejen že nesvítí světla, nefunguje lednice a mrazák, neuvaříme, neotevře se garáž nebo nezapálí plynový kotel. Ale může dojít k přehřátí teplovodního topného okruhu ÚT, což většinou způsobí značné materiální škudy. Pro eliminaci těchto potíží v nečekané situaci doporučujeme pořídit si záložní zdroj, který zajistí provoz elektrického přístroje po dobu výpadku proudu z rozvodné sítě. A jak na jeho výběr?
Na jakém principu funguje záložní zdroj?
Záložní zdroj, neboli zařízení UPS, je náhradní zdroj elektrického proudu 230V/50Hz. UPS se dá využít pro zálohování spousty zařízení v domácnosti od oběhových čerpadel kotle nebo krbových kamen, až po chladničku, TV nebo ventilaci domácích akvárií. Využít se dá rovněž pro ÚT, pohony vjezdových bran nebo kotelny. A jak záložní zdroj funguje? V podstatě jde o záložní zdroj 230V s automatikou a olověnou baterii na 12 V nebo 24 V. Když je v síti proud, spotřebič odebírá proud přes zdroj a baterie záložního zdroje se automaticky dobíjí. V případě výpadku se záložní zdroj automaticky přepne na napájení z baterie.
A podle čeho se řídit při výběru záložního zdroje?
Během výběru záložního zdroje je důležité zaměřit se na několik faktorů a zodpovědět si pár otázek. Jak výkonný zdroj potřebuji? Kolik vybavení či spotřebičů potřebuji ke zdroji připojit? Jak dlouho chci, aby záložní zdroj vydržel? V zásadě existují dva druhy záložních zdrojů dle způsobu výroby střídavého výstupního napětí, a to sinusové a nesinusové. Ideální je použít zdroj s čistě sinusovým výstupním napětím, pak není dál co řešit. Ekonomičtější variantou jsou záložní zdroje s modifikovaným sinusovým průběhem ke kterým lze připojit některá zařízení. Nesinusové záložní zdroje jsou levnější variantou s omezenými možnostmi použití.