Po zvážení všech okolností jste konečně dali zelenou domovní čistírně odpadních vod a začali jste se zabývat praktickými stránkami – a logicky jste došli do bodu, kdy řešíte, kam ČOV umístit. Nevíte si s tím rady? Jaká místa jsou vhodná - a kde naopak domácí čistička stát nemůže, se dočtete v tomto článku.
Ideální místo spolehlivě najde projektant
Hned na úvod podotýkáme, že nic jako nejlepší univerzální místo pro umístění ČOV neexistuje. Při výběru vždy hrají roli specifika daného pozemku, a proto je vhodné projekt zkonzultovat s odborníkem. Na druhou stranu však nejde o nic natolik komplikovaného, abyste si z toho dělali zbytečné starosti.
Pozornost si zaslouží především umístění dmychadla nebo řídící jednotky. Zohledněte požadavky, které se na zařízení vztahují od výrobce (tzn. požadavek na konkrétní vzdálenost dmychadla od ČOV). Podaří-li se vám najít vhodné místo ve vzdálenosti cca 5-8 m od garáže či technické místnosti, zvažte umístění dané techniky právě tam – ušetříte díky tomu za plastové schránky či pilířky.
Může být ČOV uvnitř objektu?
Za určitých okolností – a při dodržení požadovaných technických opatření – může být domácí čistírna umístěna i uvnitř objektu (např. ve sklepě), většinou se však zařízení instaluje v exteriéru.
Čistírna se neobejde bez elektřiny
Žumpa ani septik elektřinu nepotřebují, ČOV by bez ní fungovat nemohla. Berte na to ohled při hledaní místa. Zároveň nezapomeňte, že čím dále od vývodu odpadu čističku umístíte, tím komplikovanější bude realizace.
Kde by ČOV raději stát neměla?
Kromě větší vzdálenosti od místa, které ČOV zásobuje, je na seznamu nevhodných míst také bezprostřední blízkost zdroje pitné či užitkové vody (typicky studny, kde je ochranný rádius 12 m), ale také stromů, jejichž kořeny by mohly poškodit plášť čističky.
A ještě něco – čistírna umístěná přímo pod okny rovněž není příliš praktická. Čas od času může být trochu „cítit“, což není zážitek, po jakém dvakrát toužíte.
Zdroj foto: COVbezuradu.cz