Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.


image_12422

Koukáte na svůj notebook ekologicky?

Téma životního prostředí tu s námi bude neustále a kupodivu jej můžeme ovlivňovat i při běžném používání svých PC nebo notebooků, a zejména, pokud přijde na nedostatečný výkon. Ocitnete se tak před rozhodnutím, zda vyměnit komponenty a prodloužit jeho živostnost, nebo raději zakoupit zcela nové zařízení. V tomto článku se zaměříme na výhody upgradu stávajícího hardwaru, který má největší vliv na výkon.

Pevný disk

Pokud máte ve svém notebooku nebo PC ještě mechanický, rotující pevný disk, tak zde si pomůžete nejvíce. Rozdíl mezi klasickým pevným diskem (HDD) a novějším typem založeným na technologii SSD (Solid State Drive) je zásadní. HDD používá mechanické části, které se pohybují, zatímco SSD je založen na polovodičové technologii bez pohyblivých součástek. Výměna HDD za SSD přináší několik ekologických výhod. SSD disky mají menší spotřebu energie, což snižuje emise CO2 a šetří energii. Navíc SSD disky jsou odolnější vůči poškození, což snižuje riziko nutnosti výměny disku a generování elektronického odpadu. A především, jsou řádově rychlejší při čtení i zápisu, takže se zrychlí i odezva operačního systému i programů samotných. Při instalaci místo klasického SATA disku upřednostněte disk do slotu M.2, je-li přítomen. Výměna disku je pak spojena s přenesením dat ze starého na nový, což v případě Crucial disků řeší dodávaný software.

Foto: Alza.cz - SATA SSD disk Crucial MX500, M.2 SSD disk Crucial P3 Plus

 

Grafická karta

U PC s nedostatkem výkonu při hraní her bude klíčovým prvkem výměny grafická karta, která má na svých bedrech zpracování většiny výpočtů. Výměna grafické karty je ekologicky šetrnější volbou než koupě celého herního PC, neboť se zbavíte pouze jednoho komponentu namísto celého zařízení. Pokud již nedostačuje svým výkonem, máte dvě možnosti – zakoupit novou grafickou kartu nebo se podívat po výkonnější variantě „z druhé ruky“. Kromě toho novější grafické karty nabízejí vyšší energetickou účinnost, někdy pasivní chlazení, a tedy i nižší spotřebu, což přináší další finanční úspory. Po výměně karty je potřeba stáhnout a nainstalovat nové ovladače.

 

Foto: Electroworld.cz - Asus Phoenix GeForce RTX 3050

 

Operační paměť RAM

Rychlost a výkon počítače jsou také ovlivněny množstvím dostupné operační paměti RAM. Starší počítače nebo notebooky často nemají dostatečné množství paměti pro běh moderních aplikací nebo her což ve výsledku znamená, že musí jednotlivé operace průběžně ukládat na disk a dochází ke zpoždění. Nastává to běžně v situacích, kdy je otevřeno několik aplikací najednou nebo máte v prohlížeči nezdravý počet záložek. V tomto případě je výhodné rozšířit kapacitu paměti RAM. Doplnění nebo výměna pamětí RAM je jednoduchá a relativně levná úprava, která umožní využít stávající počítačovou konfiguraci. Stačí zjistit, zda máte k dispozici volné pozice pro paměťové moduly vedle těch stávajících a následně provést jejich doplnění. Zde musí být výkonově srovnatelné případně rychlejší. Pokud máte pozice obsazené je potřeba moduly vyměnit celé. Po instalaci stačí jen zapnout PC nebo notebook a vše je hotovo.

Foto: CZC.cz – Kingston Fury Beast RGB 64GB

 

Vliv na rychlost

Výměna těchto komponent může výrazně ovlivnit rychlost a výkon počítače. Nová grafická karta přinese vylepšené zobrazení grafiky a umožní plynulý chod náročných aplikací a her. Rozšíření paměti RAM zase umožní spolehlivější multitasking a zrychlí načítání aplikací. Nejvýraznějším rozdílem je však výměna pevného disku z HDD na SSD. SSD disky nabízejí výrazně vyšší rychlost čtení a zápisu dat, což se projeví při spouštění systému, načítání aplikací a přístupu k souborům. Celkově to znamená značné zrychlení systému, prodloužení životnosti a oddálení investice do nového PC nebo notebooku.

Nejste na to sami

Pokud si nejste výběrem komponent jisti, obraťte se na odborníky konkrétního e-shopu, nebo v případně již použitých komponentů na firmy zabývající se repasovanou technikou. Také můžete zvážit koupi již otestované repasované techniky, čímž také prodlužujete životního cyklus výrobku a snižujete ekologickou zátěž. Navíc dostanete i částečnou záruku.

Tipy pro snížení spotřeby

Jste-li založením ekologicky smýšlející persona, můžete kromě upgradu komponent zvážit možnosti snižování spotřeby elektrické energie při používání počítače. Zde je několik konkrétních rad: energeticky úsporné nastavení, vypnutí nevyužívaných periférií, úprava jasu a doby spánku monitoru, úplné vypnutí počítače (místo úsporného režimu), využívání správného chlazení, vypnutí aplikací na pozadí a ruční aktualizace. Tyto jednoduché kroky vám pomohou snížit spotřebu elektrické energie i při používání počítače a přispějí k ekologičtějšímu a energeticky úspornému provozu.

Přemýšlení o udržitelnosti a ekologii je důležité i v oblasti informačních technologií, a každý krok směrem k menšímu zatížení životního prostředí má na něj pozitivní dopad.

 
 
 
Zdroj foto: Electroworld.cz, ALza.cz, CZC.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist