Toužíte už delší dobu po rodinném domě? A přemýšlíte nad tím, zda si postavit či koupit nový rodinný dům nebo koupit starší dům a ten poté rekonstruovat? V tomto článku si představíme několik variant, jak pořídit vlastní bydlení. Snad vám pomohou ve vašem rozhodování.
Koupě nového rodinného domu
První variantou, kterou vám představíme, je pořízení již postaveného rodinného domku. Díky této koupi vám odpadne mnoho starostí, které se vážou k výstavbě. Jako velkou výhodou vidíme v tom, že hotové domky často stojí v žádaných lokalitách a můžete se do děj po nákupu okamžitě nastěhovat.
Další výhody koupě již hotového domu:
- možnost okamžitého nastěhování a bydlení,
- postavený dům v lepší lokalitě než např. u pozemku,
- možnost postupné rekonstrukce.
Rekonstrukce staršího domu
Rekonstrukce staršího domu je další z možností. Stejně jako u koupě nového rodinného domu, je zde velkou výhodou možnost okamžitého bydlení a provádění postupných úprav. Další nezištnou výhodou je, že starší dům kupujete s pozemkem, tudíž vám odpadá shánění vhodného pozemku, jako tomu je u výstavby domu, a navíc většina starších domů stojí na lepších místech.
Finančně (ne)výhodný?
Mnoho lidí kupuje starší dům s vidinou toho, že je finančně výhodnější. Avšak ne vždy to tak je, takže pozor na to! Někdy totiž bývá velmi obtížné odhadnout rozsah prací, které je nutné u staršího rodinného domu udělat. A když už je těžké odhadnout samotný rozsah prací, tak je samozřejmě těžké určit, i kolik to vše bude stát. Navíc financování staršího domu může být mnohdy složitější než financování nové stavby.
Výstavba rodinného domu
Pokud si chcete dům postavit podle sebe, nabízí se jeho výstavba – a to buď na klíč nebo svépomocí. Nejdříve si ale budete muset pořídit vhodný pozemek, což někdy nebývá jen tak. V současné době je mnoho ploch už zastavených a sehnat přesně takový, aby splnil všechna vaše očekávání, bývá náročné, ba skoro nereálné. Ale i tak se to dá. Musíte mít však štěstí, být v dobrý čas na správném místě a někdy udělat i ten kompromis.
Stavba svépomocí
Stavba rodinného domu je obecně velmi náročná, zejména pokud ji chcete provádět svépomocí. I když vás tento způsob výstavby bude stát hodně času a úsilí, je čím dále více žádanější. Největším tahounem je především cena, neboť často při stavbě pomáhají rodinní příslušníci, známí řemeslníci a další odborníci. Díky tomu lze celkem dost ušetřit, než kdybyste zvolili stavbu na klíč.
Stavba svépomocí má ale i svá úskalí – budete tomu muset věnovat čas, hodně času!, a též budete muset být trpěliví, vše potřebné si oběhat (zejména různá povolení) a vyřídit sami (domluvení dostatku řemeslníků, odborníků atd.).
Výhody výstavby svépomocí:
- rodinný dům postavíte přesně podle vašich představ,
- vyberete si vše – od materiálu až po kachličky v koupelně,
- zajímavější cena (nižší oproti výstavby na klíč),
- možnost pozastavení výstavby, pokud byste byli např. ve finanční tísni atd.
Stavba domu na klíč
Poslední možností je stavba na klíč. Je nenáročná a poměrně rychlá. Na jednu stranu je tato varianta náročnější na finance (oproti stavbě svépomocí), avšak na stranu druhou zde ušetříte čas a hlavně své nervy. O nic se nestaráte, neboť se o vše postará stavební firma, která výstavbu na klíč řeší.
Výhody domu na klíč:
- výstavba rodinného domu pod odborným dohledem,
- žádné starosti s výstavbou,
- rychlost celé výstavby,
- smluvně daný termín, takže víte, kdy se budete moci stěhovat,
- záruční doba v případě nalezených vad a jejich odstranění.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, doufáme, že si vyberete pro sebe to nejlepší a nejoptimálnější. Než se ale definitivně rozhodnete, zvažte všechny výhody i nevýhody, poraďte se se svým okolím a sami to důkladně promyslete. Rodinný dům nekupujete každý rok. Je to ve většině případů dlouhodobá investice, proto vše zvažte, abyste i po pár letech byli se svým rozhodnutím spokojeni.
Za poskytnuté informace k článku děkujeme firmě MIRAS – stavební firma Plzeň.