Na kyvadlové a kukačkové hodiny můžeme narazit v bytech našich prarodičů, ale také na chatách, v chalupách a v celé řadě horských ubytování. Co je na nich tak výjimečného, kdy vznikly a proč si je pořídit i do své domácnosti?
Kyvadlové hodiny navrhl Galilei, ale sestrojil Huygens
Kyvadlové hodiny byly sestaveny již v 17. století. Přestože je sestrojil holandský fyzik Christiaan Huygens, s myšlenkou, že by se dalo kyvadlo využít právě k měření času, přišel jako první Galileo Galilei. Přesný typ kyvadlových hodin se nazývá pendlovky. Jedinou nevýhodou kyvadlových hodin ovšem zůstává to, že je nelze využít k sestavení hodinek, proto mají své čestné místo pouze v interiérech.
Kukačkové hodiny jsou stále oblíbenou atrakcí
Dalším oblíbeným a tradičním typem hodin jsou kukačkové hodiny. Ty se také datují do 17. století, ovšem největší rozmach u nich začal až v době romantismu, o celá dvě století později. Kukačkové hodiny jsou zjednodušené kyvadlové hodiny, a svůj název získaly díky tomu, že v každou celou hodinu se nad číslicí 12 otevřou dvířka ze kterých vystrčí hlavu ptáček a pomocí zvuku připomínajícího kukačku ohlásí celou hodinu.
Moderní podoby tradičních kyvadlových hodin a hodin s kukačkami
Máte pro kyvadlové a kukačkové hodiny slabost? Kyvadlové hodiny se vyrábí v moderních designech a dokonale se hodí i do moderně zařízeného interiéru. Aby ovšem hodiny hezky vynikly, je potřeba jim dopřát hodně prostoru. Kukačkové hodiny se hodí nejenom do chalupy u lesa, ale můžete je umístit i do obývacího pokoje. Uvidíte, že se stanou oblíbenou dekorací celé rodiny a každé návštěvy.
Pokud máte ve svém domově volný prostor, který chcete vyplnit nějakou funkční dekorací, pořiďte si kyvadlové hodiny. Máte-li prostoru méně, pořiďte si hodiny kukačkové.
Zdroj obrázků: THANET SAMUEANPO / Shutterstock.com, Pixabay.com