Zahradničení je požitek. Vzdát se ho nemusíte ani v případě, že obýváte byt v centru města. Žádný balkon totiž není příliš malý pro vytvoření zákoutí plného bylinek či zeleniny. Na balkonech můžete pěstovat nejen bylinky nebo zeleninu, ale i ovocné dřeviny. Stačí zapojit fantazii a hospodařit s prostorem, který máte k dispozici.
Terasa nebo balkon jsou ideálním místem na pěstování zakrslých ovocných stromků a keřů. Díky nim můžete mít po ruce každodenní dávku vitamínů. A navíc budete znát i původ ovoce na vašem stole. Popusťte uzdu své fantazii při tvorbě zahrady na balkoně a nechte se inspirovat užitečnými tipy odborníků z Hornbachu, které ocení nejen zanícení zahrádkáři, ale i začátečníci.
Sáhněte po vhodných odrůdách
Výběr ovocných dřevin, které jsou vhodné na balkon či terasu, je velký. „Slunné balkony jsou ideálním místem pro pěstování meruňky Aprigold s plody běžné velikosti, beztrnné ostružiny Triple Crown, maliny Glen Ample, angreštu Captivator anebo zakrslé švestky,“ radí Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach, a dodává, „květináče s dřevinami umístěte na slunné místo a pravidelně je zalívejte a přihnojujte.“
Oblíbenými odrůdami u městských pěstovatelů jsou i dřeviny sloupovitého růstu. Jak už název napovídá, jejich hlavní výhodou je právě sloupkovitý tvar, který je vhodný i na menší terasu. Výšku dřevin můžete dokonce lehko přizpůsobovat zkracováním vrcholového výhonku. Mezi známé jabloně sloupovitého růstu patří odrůdy Bolero, Red Spring, Sonet či Suncats. Obzvlášť oblíbená je i odrůda hrušky Zlata či třešně Silvia.
Správná velikost nádoby
Pokud se rozhodnete pro vlastní zahrádku na balkoně, je důležité volit správné nádoby na pěstování, substráty a přísady. Výběr květináče správné velikosti je zárukou úspěchu. „Hruškám a jabloním se daří v menších květináčích s průměrem 40 cm, třešním či broskvím vyhovují větší nádoby s průměrem minimálně 50 cm,“ doporučuje odborník z Hornbachu a dodává, že byste neměli zapomenout ani na dostatečnou drenážní vrstvu na dně nádoby, která zabrání přelití dřeviny.
Ovocným dřevinám se dobře daří v terakotových a keramických truhlících. Substráty kupujte podle druhu vysázených rostlin. Například - pro pěstování trpasličího ovoce odborník z Hornbachu doporučuje výsevní substrát Floraself Nature, který je vyroben z rašeliny, vyzrálých kompostů, dřevních vláken a písku. Obsahuje čistě organické hnojivo pro zdravý růst kořenů a rostlin.
Dopřejte jim dostatek světla
Dřeviny pěstované na balkoně se odvděčí bohatou úrodou jen v případě, že jim dopřejete dostatek světla a pravidelný přísun živin. Ideální je terasa orientovaná na jih nebo západ. Nezapomeňte na pravidelné zalévání. Pokud jste dřeviny nevysadili do samozavlažovacích nádob, zalévejte je ráno i večer.
Rostliny v nádobách nedisponují dostatkem živin jako rostliny v zahradě. Mají omezený přísun substrátu, z kterého časem odčerpají všechny potřebné látky pro zdravý růst. Proto jim dopřejte dostatek hnojiva. „V čase kvetení potřebují rostliny minerální hnojiva v podobě zálivek. Důležité je připravit správnou koncentraci podle návodu na obalu. Nesprávným poměrem byste mohli totiž rostliny spálit,“ upozorňuje Daniel Brychta z Hornbachu.
Více informací na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku: www.facebook.com/HornbachCZ