Prostory touhy: Je architektura sexy? Takový je název výstavy, kterou nabízí Galerie Jaroslava Fragnera od 5. srpna do 25. září. Sex, identita a prostor jsou témata, která napovídají, že nepůjde o pohledy do ložnic obyvatel architektonických skvostů. Výstava ukáže na příběhu architektury 20. století, jak různé sexuality a genderové role utvářely architekturu, prostor a proces architektonické tvorby a jak naopak architektura a urbanismus ovlivňují genderové stereotypy v naší společnosti.
Jako příklady poslouží díla a myšlenky předních architektů a umělců – Adolfa Loose, Otto Wagnera, Jana Kotěry, Hany Kučerové-Záveské, Jana Kaplického, Coop Himmelb(l)au, Jana Zrzavého, Ilony Németh, Veroniky Bromové, Lenky Klodové, Stano Filka, Andrey Fraser, ale i návrhy a design z anonymního prostředí, které však mají neméně formotvornou roli. Doplní ji kritické texty F. X. Šaldy, Bohuslava Brouka, Bohumila Markalouse nebo profeministické příručky Bruno Tauta.
Kurátoři Ladislav Zikmund-Lender, Filip Šenk a Dan Merta se pokusí představit, problematizovat a interpretovat vztahy sexuality, konstrukce sexuální a genderové identity, architektonického prostoru a architektonické tvorby na modernistickém a současném materiálu.
„Sex a éros hrají klíčovou roli v našich životech a pochopitelně od pradávna i ve všech uměleckých oborech,” říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera a jeden z kurátorů Dan Merta a dodává: „Chceme ukázat z různých úhlů, že to platí i pro architekturu, i když tato inspirace je zde mnohdy ukryta rafinovaněji. Prostě Freud vedl ruku nejen hudebníkům a výtvarným umělcům, je ukryt i za rýsovacími prkny předních architektek a architektů.”
Více informací na www.gjf.cz.