Jak jste jistě zaznamenali, v posledních letech začíná mít Česko problémy s nedostatkem vody. Spodní hladiny vod jsou zejména v letních měsících na historických minimech, což se samozřejmě negativně odráží ve vyšších cenách za spotřebu vody v domácnostech. Proto je vhodné uvažovat nad zadržováním vody, kterou pak lze využít na zahradě, ale i přímo v domě. Dobrým řešením je vybudování retenční nádrže.
Objem klasické retenční nádrže pro soukromé účely
Retenční nádrž je podzemním zásobníkem vody, do něhož se vejde obvykle až kolem 12 m3 tekutiny. Svádí se do zařízení například ze střech, respektive okapů, jde tedy zpravidla o dešťovou vodu, jež by jinak volně odtékala do kanalizace bez přímého využití na pozemku. Jde o bezpracný způsob, jak využít přírodní zdroj a nespoléhat se na centrální dodávky a spotřebu pitné vody.
Jak probíhá realizace retenční nádrže?
Retenční nádrže na vodu není nijak složité vystavět. Stačí vyhloubit dostatečně velkou jámu. Na jejím dnu se pak udělá betonová základová deska, na niž se následně umístí samotná retenční nádrž. Tu lze zakoupit již hotovou u specializovaných prodejců. Poté už jen stačí do nádrže svést vodu z okapů, případně jinými způsoby. Dnes se využívají hlavně plastové nádrže, které jsou lehké, vysoce odolné a mají dlouhou životnost.
Možnosti využití vody z podzemního zásobníku na zahradě domu
Vodu z retenční nádrže využijete na zahradě při zalévání pěstovaných rostlin, trávníku apod. Dále je možné získanou užitkovou vodu vést přímo do domu, kde se použije při splachování toalety, případně praní. Nemusíte tak spotřebovávat drahou pitnou vodu, což se samozřejmě projeví na nižších platbách za vodné.
Prodejce retenčních nádrží v České republice
Moderní retenční nádrže o různých objemech pořídíte například u společnosti Mravec Plast. Kompletní informace se dají najít na webových stránkách www.mravecplast.cz.
Zdroj foto: Mravecplast.cz