Práce na farmě je sama o sobě náročná a při jejím vykonávání hrozí nemálo úrazů. Při vedení hospodářství máte při ruce často také zaměstnance, a tak je obzvláště důležité dbát na jejich bezpečnost na pracovišti. Hospodář odpovídá nejen za zdraví svých pracovníků, ale také za zdraví sebe a své rodiny.
Na farmě se často pracuje ve výškách, s mechanickými stroji i v těsné blízkosti zvířat. Mezi častá rizika patří například pád do jímky, poranění při sečení a další. Na místě je tak zbytečně neriskovat, dodržovat pravidla zaručující bezpečnost a poskytnout pracovníkům na farmě nejen kvalitní pracovní oděv a obuv, ale také ochranné pomůcky předcházející újmám na zdraví.
Jak zabránit nebezpečí úrazu?
Bezpečnost práce i ochranu zdraví naštěstí ve velké víře můžete ovlivnit. Na paměti byste měli mít, že je potřeba:
· při práci ve výškách dbát na odborné upevnění lešení a žebříků,
· udržovat nářadí ve skvělém technickém stavu,
· poskytnout zaměstnanci ochranné pomůcky, například při práci s pilou a dalšími stroji,
· zabránit pádům do otvorů jímek a šachet jejich správným zabezpečením,
· udržovat v čistotě stáje se zvířaty, což zabrání uklouznutí na mokré podlaze.
I sám zaměstnanec je za bezpečnost práce zodpovědný. Každý, kdo na farmě pracuje, musí být důkladně proškolen o bezpečnosti práce a ochraně zdraví při práci.
Na farmě hrozí také nebezpečí úrazu elektrickým proudem
Jedno z největších nebezpečí v podobě poranění elektrickým proudem nehrozí jen elektrikářům, ale ve zvýšené míře také právě lidem pracujícím na farmě. Kontakt s proudem může u člověka i zvířete vést k popálení tkáně, svalovým křečím, ztrátě vědomí či zástavě srdce a následné smrti. Zvýšená bezpečnost je tak v tomto případě opravdu na místě:
1. Kontrolujte pravidelně neporušenost izolace vedení.
2. Ujistěte se, že přenosná zařízení a nástroje jsou napájeny nízkým napětím.
3. Zamezte nepovolaným osobám přístup k zařízením pod vysokým napětím.
4. Při údržbě elektrických zařízení či při montáži kabelů pracujte s ochrannými pomůckami, jakou jsou gumové rukavice a pracovní boty.
5. V neposlední řadě je nezbytně nutné dodržovat směrnice průmyslových norem. Zajistit zaměstnanci individuální ochranu a informovat ho o tom, co dělat před i po úrazu elektrickým proudem, ale také mu v případě úrazu poskytnout okamžitou první pomoc.
Pro prevenci úrazu elektrickým proudem existují další regulační dokumenty, které vám poskytnou dostatek dalších informací, jak své zaměstnance zaškolit.
Jaké další ochranné pomůcky jsou vhodné pro práci na farmě?
Mimo ochranných rukavic a pevné obuvi na farmě oceníte také další ochranné pomůcky a pracovní oděvy, jako jsou:
· brýle chránící zrak a sluchátka omezující přílišný hluk,
· kalhoty se speciálně zesíleným materiálem, který zabraňuje i mechanickému poškození,
· podvlékací trika z kvalitní bavlny, která jsou prodyšná a dobře odvádějí pot.
Existuje skutečně značné množství prostředků i postupů, jimiž můžete zvýšit bezpečnost práce na své farmě a vyhnout se zbytečným rizikům. Věnovat jim dostatečnou pozornost se proto vyplatí.
Zdroj foto: ARDON.cz, Pixabay.com