Magnety jsou předměty, které generují magnetické silové pole, které buď přitahuje, nebo odpuzuje určité materiály, jako je nikl a železo.
Magnety nejsou složeny ze stejných materiálů, a proto je lze rozdělit do kategorií na základě jejich složení. Známé typy magnetů zahrnují: neodymové magnety, feritové magnety, samariové magnety, alnico magnety, plastické, pryžové.
Permanentní magnety
Typicky existují čtyři kategorie permanentních magnetů: neodym železo bor (NdFeB), samarium kobalt (SmCo), alnico a keramické neboli feritové magnety.
Neodymové magnety (NdFeB)
Tento typ magnetu se skládá z magnetického materiálu vzácných zemin.
Neodymové magnety jsou vyrobeny ze slitiny neodymu, železa a boru. Přesné složení se může lišit v závislosti na potřebné síle a na tom, k čemu se magnet používá. Jejich největší předností je jejich síla, 2gramový neodymový magnet generuje sílu přes 1 700 gramů. Jsou například více než desetkrát silnější než keramické magnety, které známe ze školy. NdFeB magnety však mají nízkou mechanickou pevnost, bývají křehké a nejsou odolné proti korozi, nadruhou stranu je obtížné je demagnetizovat.
Samarium cobalt (SmCo)
Stejně jako magnety NdFeB jsou magnety SmCo také velmi silné magnety a obtížně se demagnetizují. Jsou také vysoce odolné proti oxidaci a teplotám, odolávají teplotám až 300 stupňů Celsia. Jsou však drahé a mají nízkou mechanickou pevnost, tudíž jsou křehké.
Alnico
Magnety Alnico dostaly svůj název podle prvních dvou písmen každé ze tří hlavních složek: hliníku, niklu a kobaltu. Přestože se vyznačují dobrou teplotní odolností, lze je snadno demagnetizovat a v určitých aplikacích jsou někdy nahrazeny keramickými magnety a magnety vzácných zemin.
Keramické nebo feritové
Keramické nebo feritové permanentní magnety jsou obvykle levné a snadno se vyrábějí, a to buď slinováním, nebo lisováním. Protože tyto magnety bývají křehké, vyžadují broušení pomocí diamantového kotouče. Jsou jedním z nejčastěji používaných typů magnetů, jsou silné a nelze je snadno demagnetizovat.
Plastické magnety
Primárním benefitem těchto magnetů je jejich odolnost, která dovoluje jejich mechanické opracování soustružením, frézováním či vrtáním za pomoci tvrdokovového nářadí. Díky jeho výrobnímu procesu z něj mohou být být vyráběny složité tvary magnetů s přesností až 0,01 mm.
Pryžové magnety
Magnetická pryž je materiál, který se používá k výrobě těchto magnetů. Materiál magnetům umožňuje být ohebné, pružné a flexibilní, což je výhodou oproti klasickým magnetům, které ohýbáním maximálně přelomíte.
Vyrábí se v podobě tenkých folií o tloušťce od 0,3 do 4 mm, pruhů a pásků, silnějších desek i tvarových profilů a výrobků. Magnetizace může být jak dipólová, tak i multipólová stejně jako u klasických trvalých magnetů.
Zdroj foto: e-shop.magsy.cz, Pixabay.com