Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.


image_12422

Jak prát prostěradlo a povlečení?

Praní lůžkovin je náročná činnost. Kvůli hygieně je měníme jednou za měsíc, ale jedná se většinou o velké kusy prádla, které zaberou v pračce mnoho místa, a proto dáváme jejich hromadné a co nejefektivnější údržbě vysokou důležitost.

Obecné rady

V první řadě se doporučuje používat gel, protože se lépe rozpouští ve vodě. Není ale tak důležitý, jako použití aviváže. Aviváž napomáhá změkčení prádla, což je u prostěradla a povlečení důležité pro komfort spánku. Doporučuje se praní naruby, a to i kvůli knoflíkům, které mohou v pračce působit neplechu. Zipy před praním zapínejte.

Prádlo perte už před prvním použitím, zbavíte tak materiál průmyslového znečištění. Prádlo třiďte podle barev, zejména perete-li na vyšší teploty. Bílé prádlo perte zvlášť s dalším bílým prádlem, načež použijte prací prostředek vhodný na bílé prádlo, abyste zachovali zářivé barvy. Pokud k bílým lůžkovinám přihodíte například šedé nebo modré povlečení, riskujete tak postupné zašednutí a zmatnění bílé barvy. Důležitější je prát jednotlivé materiály zvlášť, protože bavlna vyžaduje jiné podmínky než třeba polyester.

Bavlněná vlákna – nejhygieničtější řešení

Většina přírodních vláken má tu výhodu, že je možné prát je na vyšší teploty. Obecně se tahle vlastnost často využívá například při výrobě oděvů do sterilního prostředí (lékařské pláště, potravinářské příslušenství). Z toho důvodu se nejen roušky a plenky, ale také ubrusy a ručníky často vyrábějí právě z bavlny, kterou je možné vyvařovat. Většina čistě bílého povlečení vydrží občasné praní na 90 °C (tedy na vyvářku), hlavně pokud neobsahuje plastové příslušenství, jako jsou knoflíky a zipy.

Obecně je dobré prát tyto tkaniny na 60 °C, což je teplota, která spolehlivě zabije roztoče a viry, zejména během nemoci nebo v případě alergií v rodině. Zároveň je to teplota, při které se bavlna tolik nesráží. Bavlněné prádlo je také možné žehlit na nejvyšší stupeň, čímž se definitivně dokončuje hygienický proces. Bavlněné látky jsou proto vhodné do rodin s dětmi. Dejte si však pozor v případě, že má na sobě bavlna barevný potisk. Některé barvy vyšší teploty nesnesou, věnujte proto pozornost údajům na štítku. Stejným způsobem udržujeme i flanel.

Lněné ložní prádlo – přírodně chladivé

Lněné povlečení má podobné vlastnosti jako bavlna. Je možné jej prát na vyšší teploty a dosáhnout tím vysokého standardu hygieny. Nicméně len se bohužel také rád sráží. Žehlení proto probíhá na druhý stupeň a teplotu praní se doporučuje taky moc nepřehánět (40 °C je ideálních, ale některé druhy lnu šedesátku zvládají úplně perfektně). Problém také nastává při vyšším počtu otáček při praní i sušení: vlákna se mohou lámat. Z toho důvodu se doporučuje nesušit len v bubnové sušičce. Protože len pohlcuje chloupky jiných vláken, doporučuje se vložit lněné kousky do většího lněného pytle nebo povlaku.

Krepové prádlo – jednoduché na údržbu

Nejjednodušší na údržbu je ložní prádlo krepové. Je vyrobeno z měkčené bavlny, která se nemusí žehlit. Struktura textilu totiž zamezuje krčení. Ideální je prát na nižší teploty, maximálně na 
60 °C, dbejte také na dostatek místa v bubnu. Měkčená bavlna schne rychleji, než většina jiných materiálů . Pokud se však rozhodnete krepové prádlo upravovat horkem, tak vězte, že žehlička mu neškodí a že sušení v sušičce zvládne na normální teplotu. Mluvíme však o krepu vysoké kvality; méně kvalitní materiály vyžadují jinou údržbu.

Elegantní bavlněný satén

Co se týče kvalitního bavlněného saténu, tento materiál je komfortní celoročně. Je hladký, nemačkavý a příjemný na dotek. Jelikož jde stále o bavlnu, můžete kvalitní bavlněný satén prát i na 60 °C, aniž by se poškodil. Materiálu nevadí ani chemické čištění.

Hřejivé mikrovlákno

Prostěradla mikrovlákna jsou příjemná hlavně v zimě, protože hřeje. Jeho výhodou je také to, že nepouští žmolky, ani drobná vlákénka. Jedná se o umělý materiál, konkrétně o vlákna polyesteru, což značí, že nesnesou vysoké teploty při praní. Maximální teplota k údržbě je 40 °C. Mikrovlákno nežehlíme, ale protože se nekrčí, není to nutné. Před praním obraťte prostěradlo z mikrovlákna naruby.

Žerzej: jak si poradit se směsí?

“Jersey” je specifický materiál. Jelikož obsahuje různou gramáž příměsi, nedá se jednoznačně určit, jak k žerzeji přistupovat. Optimální je praní na maximálně 40 °C a žádné žehlení ani bělení. Sušičku můžete použít při středních teplotách.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  



Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist